Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Kā aukstumā klājas meža zvēriem?

Iestājoties bargajam salam, iespējams, daudzi aizdomājas arī par tiem, kas dzīvo mežā un kurus silda pašu dabīgais kažoks un pārtika jāmeklē pašiem – par meža zvēriem un putniem: kā viņiem šajā aukstajā laikā klājas.

Valsts meža dienesta Medību daļas priekšnieka vietnieks Jānis Ozoliņš mierina: pagaidām šī ziema Latvijas platuma grādiem un tradicionālajam faunas sastāvam vēl ir normāla.

Viņš portālam «Apollo» skaidro, ka mūsu faunā gan iepriekšējo silto ziemu, gan cilvēku rīcības (tajā skaitā mednieku regulāri veiktās piebarošanas) dēļ ir saradies liels skaits indivīdu, kas esošo ziemu izjūt pirmo reizi mūžā un kuru priekšteči vispār nebūtu izdzīvojuši un radījuši pēcnācējus, ja šādas ziemas būtu regulāras un nenotiktu dzīvnieku papildus piebarošana.

«Līdz ar to nekas vairāk par dabisko izlasi mežā pagaidām nenotiek,» saka speciālists.

Tomēr, no otras puses, humānisma sabiedrībā nevar būt par daudz, un ja cilvēks vēlas sniega un sala bagātajā ziemā palīdzēt kādam zvēram, nevis populācijai vai sugai kopumā, to varot darīt.

«Tādā gadījumā palīdzība būtu jāveic pareizi un sistemātiski visas ziemas garumā, nevis tikai sirdsapziņas mierināšanas pēc,» uzsver Ozoliņš.

Lai visu darītu pareizi, viņš sniedz vairākus padomus:

1. barība jāsagādā vasarā, kaltējot lapu slotiņas, sapļaujot sienu, salasot ozolzīles, mežābolus, pīlādžogu ķekarus un citu dabisku barību;

2. barība jāizvieto pēc iespējas daudzās vietās un tur, kur dzīvniekiem līdzās ir drošas slēptuves, piekļuve ūdenim, netiek apdraudēta ceļu satiksme vai meža skuju koku jaunaudzes;

3. nepārspīlēt ar sāls laizītavām, tās labāk iekārtot tikai ziemas beigās - martā;

4. nemedīt piebarošanas vietās;

5. neizmantot lauksaimniecības produktus kā galveno barību, no graudiem atgremotājiem piemērotas ir tikai auzas;

6. nestrādāt meža cirsmās visu diennakti;

7. nelaist «pastaigās» suņus;

8. iespēju robežās attīrīt sniegu barotavu tuvumā, bet saprast, ka vesels un paēdis dzīvnieks var gulēt un guļ sniegā - tā nav obligāta slimības pazīme vai cēlonis.