Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«Nordea» un apsaimniekotāji vienojas par kopīgu atbalsta sniegšanu parādniekiem

Lai palīdzētu klientiem, kam strauji samazinājušies ienākumi, saglabāt maksātspēju, «Nordea banka» un Rīgas Apsaimniekotāju asociācija vienojušies par kopīgu atbalsta sniegšanu finanšu grūtībās nonākušajiem klientiem. Atbalsta mehānisms paredz pretimnākšanu, uz laiku samazinot klienta ikmēneša maksājumus gan par kredītsaistībām, gan arī par apsaimniekotāja pakalpojumiem līdz atkal būs palielinājušies klienta ienākumi, portālu «Apollo» informēja Dagnija Stuķēna, «Nordea Latvija» sabiedrisko attiecību vadītāja-preses sekretāre.

«Turpinoties valsts ekonomiskajai lejupslīdei, paredzam, ka kredītu maksājumu kavētāju skaits vēl palielināsies. Nemaksātāju skaita pieaugumu prognozē arī komunālo pakalpojumu sniedzēji. Līdz šim katrs no pakalpojumu sniedzējiem ir centies individuāli atgūt iekavēto parādu no klienta. Taču galējo risinājumu izmantošana - lietas nodošana parādu piedziņai tiesā - ir nepatīkams un neizdevīgs risinājums visām iesaistītajām pusēm - klientam, bankai un citiem pakalpojumu sniedzējiem. Nordea rosina sadarboties, lai ieguvējs ir gan klients, kam tiek saglabāts īpašums, gan pakalpojumu sniedzējs, kas iegūst maksātspējīgu klientu ilgtermiņā,» stāsta Nordea bankas valdes locekle Antra Bergmane.

Atbalsta mērķis - iedrošināt parādniekus un palīdzēt sakārtot ikdienas maksājumus

Rīgas Apsaimniekotāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Igors Trubko uzsver: «Pēc mūsu aplēsēm parādnieku skaits apsaimniekotājiem jau pārsniedz 20%. Kopīgās sadarbības rezultātā starp banku un apsaimniekotājiem mēs ceram, ka nemaksātāju skaitu apsaimniekotājiem varētu izdoties samazināt pat par piektdaļu. Ceram, ka šī publiski paustā pretimnākšana motivēs klientus, kam radušās finanšu grūtības, ne tikai vērsties laicīgi pie bankām pēc palīdzības kredītu restrukturizācijā, bet arī sakārtot attiecības ar apsaimniekotāju, vienojoties par savlaicīgu samazināta ikmēneša rēķina apmaksu un uzkrātā parāda atmaksāšana termiņiem. Arī apsaimniekotājiem nav izdevīgi vērsties ar parāda piedziņu tiesā, tomēr diemžēl līdz šim tas bieži vien ir bijis vienīgais veids, kā uzsākt sarunu ar parādnieku.«

Aptaujas rezultāti liecina, ka iedzīvotāju vērtējumā prioritāte ir norēķināties par kredītsaistībām: hipotekāro kredītu, patēriņa kredītu un auto līzingu (attiecīgi: 77%, 65% un 61%). Toties ikmēneša rēķini par komunālajiem maksājumiem svarīgi šķiet uz pusi mazākam respondentu skaitam (38%). Savukārt situācijā, kad strauji samazinājušies ienākumi, puse jeb 54% no respondentiem censtos atteikties no nevajadzīgākajiem pakalpojumiem, lai varētu apmaksāt visus rēķinus, 22% maksātu visu, atstājot niecīgus līdzekļus uzturam, bet 12% izvēlētos maksāt tikai «svarīgākos» rēķinus vai arī apmaksātu rēķinus pēc «loterijas principa» - vienu mēnesi vienam, bet citu mēnesi otram pakalpojumu sniedzējam (8%).

«Ja tālruņa sarunas, interneta pieslēgums vai kabeļtelevīzija ir pakalpojumi, kurus viegli atslēgt un par tiem nemaksāt, tad apsaimniekotāja pakalpojumi un komunālie pakalpojumi ir ikdienas nepieciešamība. Kā rāda aptaujas rezultāti, tad brīdī, kad samazinājušies ienākumi un visu rēķinu apmaksai līdzekļu nepietiek, daļa iedzīvotāju izvēlas maksāt «svarīgākos» rēķinus. Atbalsta programmas mērķis ir motivēt klientu «sakārtot attiecības» ar visiem pakalpojumu sniedzējiem, un maksāt, iespējams, mazākus, bet tomēr visus rēķinus,» norāda A.Bergmane.

Atbalsta programmas parādniekiem mehānisms paredz, ka klients, kam radušās finanšu grūtības, dodas uz Nordea banku, lai vienotos par Nordea kredītsaistību restrukturizāciju. Vienlaikus klients kopā ar klientu konsultantu izvērtē arī ikmēneša maksājumus apsaimniekotājam. Ja nepieciešams, tiek sastādīts atvieglots maksājumu grafiks. Pēc tam maksājuma grafiku izskata apsaimniekotājs un lemj par atbalsta piešķiršanu klientam. Šobrīd paredzēti divi atbalsta veidi. Ja klients līdz šim ir uzkrājis parādsaistības pret apsaimniekotāju, tad uz laiku tiek atlikta parāda atmaksa, bet tiek maksāts par «tekošajiem» rēķiniem. Savukārt, ja parādsaistību nav, tad nepieciešamības gadījumā uz laiku tiek samazināts ikmēneša maksājums, pārējo summu uzkrājot. Atbalsts tiek sniegts uz 6 mēnešiem, ar iespēju pagarināt to līdz 12 vai 18 mēnešiem.

Palīdzības risinājums paredzēts piemērot klientiem, kas izmantojuši hipotekāro kredītu vienīgā mājokļa iegādei vai remontam, un līdz šim ir bijuši godprātīgi klienti gan attiecībā pret banku, gan apsaimniekotāju.