Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Kāpēc jūs gribat, lai es justos vainīga, jeb dzīvošana pretfāzē

Jau pāris gadus pūlis – daļa sabiedrības, kas nebūt nav skaitliskais vairākums – uzkrītoši man mēģina uzspiest savu dzīvesveida modeli un tā radīto problēmu risināšanu. Es to sāpīgi uztveru kā mobingu plašā frontē. Pie vainas, protams, ir arī žurnālisti, kam ir liela loma publiskajā telpā valdošā viedokļa veidošanā un uzturēšanā, bet nav jau viņi vienīgie.

Kaut kā iegrozījies, ka dzīvoju pretfāzē jeb, ekonomikas terminoloģijā izsakoties, pretcikliski, kas «tautiski» runājot, vienkārši nozīmē darīt ne tā, kā visi. Aiz spīta, lai atšķirtos no citiem? Nē. Apzināti? Daļēji.

Man ir divas rokas, divas kājas, galva, un veselība turas. Man ir laba izglītība, darbs, kas sniedz gandarījumu, cienījams darba devējs, kas pilda visus solījumus, jauki kolēģi, radošs, veselīgs un ne dārgs vaļasprieks, draugu pulks ar līdzīgu humora izjūtu un kopīgu dzīves stilu, nedaudzas draudzenes, kam var izsūdzēt visas bēdas. Dzīvoju pieticīgā sērijveida dzīvoklītī (pirms gadiem 15 iegādātā). Ā, aizmirsu, man ir laba alga, kuru jūtos godīgi nopelnījusi ar savām zināšanām, pieredzi un attieksmi. Pagājušā gada sākumā naudiņa kaut kā bija iekrājusies, dzīvokļu cenas nožēlojamas (dzīvoklis < automašīna??), un paplašinātajā ģimenes padomē nolēmām, ka ir īstais brīdis palīdzēt meitas ģimenei, kas līdz šim «kursēja» no viena īrēta mitekļa uz otru, iegādāties nelielu mājoklīti. Un vēl – nu beidzot man ir laba sajūta, jo visapkārt vairāk nevalda tā drudžainā, bezmērķīgā un nesakarīgā steiga, burzma, raušana un vēlme pārspēt vienam otru, kā tas bija pirms gadiem diviem. Tātad – viss ir kārtībā. Droši varu teikt – esmu laimīga.

Tā jau arī ir tā pretfāze, un tur jau arī ir tā problēma. Nu tad vienreiz sakiet, lūdzu, kāpēc jūs man liekat justies slikti un vainīgai? Kāpēc visu laiku skandināt par to krīzi un taupību, klāstāt, ka neviens vairs neko nevar atļauties, un tie, kam tā nav un kas atbilstoši neuzvedas (negrib nolīst zemāk par zāli), nu kļuvuši teju vai par tautas ienaidniekiem?

Vai tāpēc, ka man nav jālauza galva, kā nu tagad atmaksāt tos kredītus un līzingus vairāku simtu tūkstošu latu kopsummā, kas ņemti 300 m2 finiermājas Pierīgas Sūnuciemā un Hjundibiši parketdžipa iegādei? Bet šādu problēmu nav vēl 80% ģimeņu, jeb, kā to tagad dēvē, mājsaimniecību! Vai tāpēc, ka man pērngada alga gan ir samazinājusies, bet par procentiem 15, nevis par pusi, un ar atlikušo daļu vēl joprojām pietiek? Bet, ja ieskatās statistikā, vidējā alga valstī nebūt nav kritusies tik spēji, kā pēc tām daudzajām runām un izdarībām varētu domāt! Vai tāpēc, ka valsts budžets izgrābts tukšs valdības nemākulīgas un savtīgas saimniekošanas dēļ, un nu esam aizņēmušies naudu pa labi un pa kreisi vienkārši «apēšanai» (lasi: algu izmaksai), bez jebkādas mazākās domiņas, kad un kas to spēs atdot? Un sakiet, lūdzu, kas tā te par «normu» sāk parādīties, ka 21. gadsimta 2. desmitgadē Eiropas pašā viducī jebkura alga, kas lielāka par 300 latiem, jau velk uz izvirtību?

Ir gan kādi, kuru dēļ es tik tiešām jūtos ļoti slikti un skumji: tā ir tā piektā daļa Latvijas cilvēku, kam vairs nav ne darba, ne, godīgi runājot, cerību [Latvijā] to atrast. Un ne jau viņu vainas dēļ. Bet te es tiešām daudz nespēju palīdzēt – kaut gan ģimene kopā tomēr mazliet varējām, jo mazmeitai tiek algota auklīte, un to jauno dzīvokli ar salīgto strādnieku piepalīdzēšanu vajadzēja dūšīgi remontēt. 

Tad klausieties: es neesmu nekāds pingvīns un netaisos ne ar vienu saspiesties ciešāk (labdarības akcijas, kurās mīļuprāt šad un tad iesaistos, neskaitās – tas ir cits stāsts)! Es gribu būt un esmu brīvā un laimīgā baltā kaija – vai esat redzējuši, ar kādu baudu tās vētras laikā rotaļājas, izmantojot vēja brāzmas? Taupīšu tad, kad uzskatīšu par vajadzīgu, nevis kad apkārt ķērks «krrīze, krrīze, krrīze». Nesaprātīgi nešķērdēšu, kad pūlis izvirtībā līksmos pie dzīru galda, brēcot «vēl, vēl, vēl». 

Un man uz to neapšaubāmi ir tiesības.