Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Par kukuļdošanu un narkotisko vielu glabāšanu sāks tiesāt juristu Ceru

Nākamnedēļ, 29.janvārī plkst.10.30, Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa paredzējusi sākt skatīt krimināllietu, kurā par kukuļdošanu un narkotisko vielu nelikumīgu iegādāšanos un glabāšanu lielā apmērā apsūdzēts jurists Edgars Cers, liecina Tiesu informācijas sistēmā ievietotā informācija.

Kā aģentūru LETA informēja prokuratūras ārējo sakaru koordinētājs Andrejs Vasks, Ceram apsūdzība uzrādīta pēc Krimināllikuma (KL) 323.panta 1.daļas - par kukuļa, tas ir, materiālu vērtību, mantiska vai citāda rakstura labumu, nodošanu vai piedāvāšanu, ja piedāvājums pieņemts, personiski vai ar starpnieku valsts amatpersonai, lai tā, izmantojot savu dienesta stāvokli, izdarītu vai neizdarītu kādu darbību kukuļdevēja, kukuļa piedāvātāja vai citas personas interesēs, neatkarīgi no tā, vai nodotais vai piedāvātais kukulis domāts šai valsts amatpersonai vai jebkurai citai personai. Minētais likuma pants paredz sodu brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai arestu, vai piespiedu darbu, vai naudas sodu līdz 120 minimālajām mēnešalgām.

Tāpat viņam apsūdzība uzrādīta pēc KL 253.panta 2.daļas - par narkotisko un psihotropo vielu neatļautu izgatavošanu, iegādāšanos, glabāšanu, pārvadāšanu un pārsūtīšanu lielā apmērā. Saskaņā ar šo likuma pantu vainīgā persona var tikt sodīta ar brīvības atņemšanu uz laiku no pieciem līdz desmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar policijas kontroli uz laiku līdz trim gadiem.

Minētais kriminālprocess Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) tika uzsākts 2008.gadā, un birojs lūdza prokuratūru saukt pie kriminālatbildības divus vīriešus par tirgošanos ar ietekmi, tostarp Ceru, bet vienu Valsts ieņēmuma dienesta (VID) amatpersonu - par neizpaužamu ziņu izpaušanu. Prokuratūrā tika nolemts, ka pret Ceru apsūdzība ir jāpārkvalificē par kukuļdošanas mēģinājuma organizēšanu, atbalstīšanu un uzkūdīšanu. Galīgā apsūdzība gan ir nedaudz citāda nekā sākotnēji uzrādītās.

Attiecībā pret pārējām šajā kriminālprocesā aizdomās turamajām personām lieta tika izdalīta un vēlāk arī izbeigta, nosacīti atbrīvojot šīs personas no kriminālatbildības, nosakot pārbaudes termiņu uz septiņiem mēnešiem, pastāstīja Vasks. Šīm personām apsūdzības sākotnēji tika celtas pēc KL 329.panta - par neizpaužamu ziņu, kas nav valsts noslēpums, izpaušanu, ja to izdarījusi valsts amatpersona, kas par ziņu neizpaušanu bijusi brīdināta vai kas saskaņā ar likumu ir atbildīga par ziņu glabāšanu. Šajā likuma pantā soda sankcija ir arests vai piespiedu darbs, vai naudas sods līdz 20 minimālajām mēnešalgām.

LETA jau ziņoja, ka KNAB izmeklēšanā noskaidrojis, ka bijušais VID darbinieks A., uzzinot par kādas fiziskas personas auditu, uzkūdījis šo personu dot kukuli VID amatpersonām un organizējis kukuļa došanu. Vīrietis pārliecinājis auditējamo personu par to, ka iespēja likumīgā ceļā panākt VID uzrēķina atcelšanu ir niecīga, tajā pašā laikā labvēlīga lēmuma saņemšanai nepieciešams dot kukuli 20% apmērā no uzrēķina summas.

No ieinteresētās personas vīrietis pieņēmis 22 000 latu, no tiem 20 000 latu - kā kukuli par labvēlīga lēmuma sagatavošanu, aģentūru LETA iepriekš informēja KNAB Sabiedrisko attiecību un izglītošanas nodaļas vadītāja Diāna Kurpniece.

Lai īstenotu savu nodomu, viņš vērsies pie personas B. ar lūgumu veicināt labvēlīga lēmuma pieņemšanu. Izmeklēšanas materiāli liecina, ka saņemtās naudas daļa 20 000 latu apmērā bija paredzēta nodošanai B., lai šī persona jebkādiem līdzekļiem panāktu labvēlīga lēmuma pieņemšanu, arī uzpērkot VID amatpersonas, kuras iesaistītas konkrētā jautājuma izskatīšanā un attiecīgā lēmuma pieņemšanā.

KNAB rīcībā esošie materiāli liecina, ka persona B., izmantojot savu profesionālo un sociālo stāvokli, ar trešās personas C. starpniecību no VID atbildīgās amatpersonas ieguvusi ierobežotas pieejamības informāciju par konkrēto administratīvo lietu, ko tiesiskā ceļā nav varējusi iegūt. Persona B. sniegusi ieinteresētajām personām arī informāciju par nepieciešamajiem dokumentiem, lai VID būtu iespēja pamatot labvēlīgu lēmumu un tā rezultātā tai nebūtu jāmaksā valsts budžetā nodokļa uzrēķins un naudas sods - kopumā vairāk nekā 100 000 latu.

Savukārt par labvēlīgā lēmuma sagatavošanu atbildīgā VID amatpersona, ļaunprātīgi izmantojot savu dienesta stāvokli, bez tiesiska pamata izpaudusi konkrētās administratīvās lietas ietvaros pieņemamo lēmumu saturu un arī izsniegusi atsevišķus tās materiālus ar lietu nesaistītajai personai.

Papildus šim gadījumam izmeklēšanā noskaidroti arī citi gadījumi, kad konkrētā VID amatpersona bez dienesta vajadzības no VID datubāzes vairākkārtīgi ir pieprasījusi ziņas par vairāk nekā 20 nodokļu maksātājiem un šīs ziņas bez likumīga pamata izpaudusi ieinteresētajām personām.