Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

VK: ieviešot dienesta auto nodokli, pārkāpts likums

No valdības nama vislielāko attālumu katru darba dienu no mājām Tukumā ar dienesta auto mēro ekonomikas ministrs Artis Kampars (JL). Viņa melnais Audi A-6 tādējādi katru darba dienu nobrauc aptuveni 120 kilometrus.

Ministrs apstiprināja, ka nodokli par dienesta automašīnas izmantošanu nešaubīgi maksās, tikai nezināja cik tas būs. Ņemot vērā automašīnas motora tilpumu, Kamparam tie būtu aptuveni 40 lati mēnesī un tas būtu izdevīgāk, nekā atteikties no automašīnas izmantošanas, vēstī TV3 raidījums «Nekā Personīga».

Ministru darba organizētāja – Valsts Kancelejas direktore Gunta Veismane saņēmusi arī citu ministru iesniegumus par darba auto izmantošanu privātām vajadzībām, taču pagaidām vēl nav devusi uzdevumu iekasēt no amatpersonām nodokli, jo nav skaidrs vai braukšana uz mājām ir privāta vai dienesta vajadzība.

Arī pati Valsts Kancelejas direktore brauc ar dienesta automašīnu katru darba dienu no mājām Kauguros uz darbu Rīgā. Par benzīnu maksā pati.

Valsts kanceleja izpētījusi, ka likums par valsts un pašvaldību mantas izšķērdēšanas novēršanu aizliedz dienesta auto izmantot privātām vajadzībām. Sākot maksāt šogad jaunieviesto nodokli, nāktos atzīt, ka likums tiek pārkāpts. Tāpēc arī Valsts Kanceleja patlaban nodokli nemaksā un gaida, kad finanšu ministrija atrisinās likuma pretrunas ierēdņiem par labu.  

Šonedēļ valsts sekretāru sanāksmē finanšu ministrijas valsts sekretāram Mārtiņam Bičevskim tika dots konkrēts uzdevums – līdz šīs nedēļas beigām iesniegt Valsts Kancelejā likumu grozījumus, ko varētu nākamnedēļ valdībā izskatīt.

Finanšu ministrs Einārs Repše (JL) vēl ceturtdien sarunā ar raidījumu pieļāva iespēju, ka ierēdņu braukšanu uz mājām ar dienesta auto varētu uzskatīt par darba vajadzībām, jo automašīnā bieži tiek risinātas arī darba lietas. Finanšu ministrija jau iepriekš aprēķinos paredzējusi, ka lielākais nodokļa maksātājs būs privātais bizness, nevis valsts amatpersonas.

«AVIS Latvija» valdes priekšsēdētājs Jānis Ribāks norāda: «Tas nav godīgi. Uzņēmuma amatpersonas ir tādas pašas amatpersonas kā valsts amatpersonas».

Lai arī nedēļas vidū finanšu ministrs bija gatavs nākt pretim valsts amatpersonām, gaidītie grozījumi piektdienas pēcpusdienā tomēr Valsts Kancelejā netika iesniegti.   

Finanšu ministrijas Nodokļu departamenta vadītāja Daina Robežniece raidījumam sacījusi: «Nē, mēs grozījumus noteikumos saistībā ar to, kā valsts ierēdņi izmanto dienesta automašīnu neesam iesnieguši un to arī nedarīsim».

Finanšu ministrija tomēr beigās nolēmusi, ka nevar izdarīt izņēmumus par labu valsts ierēdņiem. Labvēlīgāki nosacījumi valsts amatpersonām radītu šaubas, ka likums ir visiem viens.

Kopš pērnā gada nogales dienesta automašīnu skaits, ko izmanto valsts amatpersonas, samazinās. Naudas trūkuma dēļ iestādes mašīnas pārdod, taču joprojām to skaits ir liels. Šā gada sākumā valsts pārvaldē bija reģistrētas 4907 dienesta automašīnas, no kurām 1571 tiek nomātas. Piemēram, ārlietu ministrijai - 14 , Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrai – 10, zemkopības ministrijas valsts aģentūrai «Lauksaimniecības datu centrs» - 9, Zāļu valsts aģentūrai – 8 , bet ekonomikas ministrijas pārraudzībā esošajai sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai – 5.

Ja par katru valsts pārvaldē reģistrētu dienesta automašīnu nomaksātu kaut vai minimālo nodokļa likmi aptuveni 20 latus, valsts budžets iegūtu gandrīz 100 tūkstošus latu mēnesī (98140 latus), bet gadā šī summa jau būtu turpat pusotrs miljons latu.

Finanšu ministrija šogad cerējusi iekasēt 38 miljonus latu par darba automašīnu izmantošanu privātajām vajadzībām. Daudzi šīs prognozes sauc par pārāk optimistiskām, jo līdzīgi kā valsts amatpersonas, arī uzņēmēji meklē visdažādākos ceļus, lai nodokli nemaksātu. Amatpersonām garās diskusijās izdevās vienoties par to, cik un kā iekasēt šo nodokli, taču kontroles mehānisms joprojām nav skaidrs, vēstī «Nekā Personīga».