Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

EK auditori pārbauda līdzekļu izlietojumu valstij piederošajā «Hipotēku bankā»

Eiropas Komisijas (EK) auditori pārbauda līdzekļu izlietojumu valstij piederošajā Latvijas «Hipotēku un zemes bankā», vēsta LTV raidījums «De facto». Auditori bankā viesojušies šonedēļ.

Viens no EK pārstāvju uzdevumiem esot saprast, vai banka, pērn palielinot kapitālu, drīkstēja izmantot Eiropas struktūrfondu un Ziemeļu Intvestīciju bankas naudu, kas domāta uzņēmēju atbalstam.

«De facto» norāda, ka šobrīd, kad būtu jāsekmē uzņēmējdarbības vide, jāizsniedz attīstības kredīti, jāmazina bezdarbs, jāatbalsta jaunie uzņēmēji, «Hipotēku banka» to dara, bet ne uz pusi tik lielu jaudu kā izsniedzot hipotekāros kredītus. Banku uzraugi, Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK), tajā neko sliktu gan nesaskata. FKTK vadītājas vietnieks Jānis Brazovskis vērtē, ka «Banka pilda funkcijas, kas uzticētas. Labi un apmierinoši. Es atkārtoju – laiks ir citādāks. Savādāka ir kredīta pieejamība, ekonomiskā situācija un nevar neko nemainīt, atstājot visu kā agrāk. Bankai jāpilda tās funkcijas, kas tai jāpilda.»

Raidījums atgādina, ka krīzes laikā bankām nācās palielināt pamatkapitālus, dažām, tostarp arī Hipotēku bankai, atdot sindicētos kredītus. Taču laikā, kad valstij nav lieku brīvu līdzekļu, to izdarīt varot kapitalizējot Eiropas struktūrfondu un Ziemeļu investīciju bankas atbalsta programmām domāto naudu. Uzņēmējiem domātos 73 miljonus banka izmanto, lai palielinātu kapitālu. Saistības par to uzņemas nevis pati banka, bet Valsts Kase. Šogad banka plānojusi rīkoties līdzīgi un nostiprinājusi to pat valsts budžetā.

Bankas īpašnieku pārstāvis, Finanšu ministrijas valsts sekretārs Mārtiņš Bičevskis raidījumam gan skaidro, ka «valsts kā rūpīgs saimnieks nodrošina nepieciešamo bankas kapitalizāciju. Latvijas Republika to dara ar sev visērtākajiem risinājumiem. Šajā gadījumā izmantojot ilgtermiņa saistības, kuras valsts ir uzņēmusies.»

«De facto» vēsta, ka pastāv aizdomas, ka banka šo naudu vēlas pieturēt, lai augustā norēķinātos ar sindicēto kredītu devējiem. Uzņēmējiem nāktos pagaidīt rindā. Lai pārliecinātos, ka tā nenotiks, Eiropas Komisija šonedēļ rīkojusi bankā auditu, tā liecina raidījuma rīcībā esošā informācija. Komisijas pārstāve Latvijā Iveta Šulca norāda, ka Brisele savu atzinumu sniegs tuvākajā laikā.

«Vairāki EK ģenerāldirektorāti šobrīd izvērtē – proti, Konkurences un Reģionālās politikas ģenerāldirektorāti, un tiklīdz būs kopīgs slēdziens, es to varēšu publiski paust. Pašlaik ir vērtēšanas process un neko vairāk es pastāstīt nevaru,» intervijā «De facto» sacīja Šulca.