Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Lemberga partija pārsniegusi priekšvēlēšanu tēriņus

Gatavojoties Eiropas Parlamenta un pašvaldību vēlēšanām, tikai viena no 44 partijām pārsniegusi priekšvēlēšanu izdevumu apmērus. Tā ir Ventspils mēra vadītā partija «Latvijai un Ventspilij».

To žurnālistiem pirmdien paziņoja Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) pārstāve Inga Soloveja.

Viņa informēja, ka jau ir pieņemts lēmums par pārsniegto līdzekļu ieskaitīšanu valsts budžetā.

Partija pārtērējusi 1064 latus. To gan arī pati partija norādījusi savā priekšvēlēšanu izdevumu un ieņēmumu deklarācijā.

Tāpat KNAB konstatējis, ka viena no partijām priekšvēlēšanu laikā izmantojusi Eiropas Parlamenta resursus un tā ir «Pilsoniskā Savienība».

Savukārt citā gadījumā saskatītas krimināllikuma pārkāpuma pazīmes par grāmatvedības dokumentu viltošanu. To darījusi Osipova partija un šobrīd tiek lemts par kriminālprocesa sākšanu.

KNAB no partiju deklarācijām arī secinājis, ka piecos gadījumos ir pieņemti neatļauti dāvinājumi. Tie ir gadījumi, kad partijas reklāmu apmaksājusi kāda juridiska persona, kas likumā nav atļauts, kā arī partija saņēmusi atlaidi par reklāmas izvietošanu plašsaziņas līdzekļos.

Šādi pārkāpumi bijuši partijām «Latgales Tauta», «Pilsoniskā savienība», LPP/LC, «Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā» un Tautas partija.

Savukārt deklarācijās nepatiesas ziņas norādījušas kopumā 11 partijas, tostarp «Jaunais laiks», «Jūrmala – mūsu mājas», «Sabiedrība citai politikai», «Rīcības partija» un Latvijas sociāldemokrātiskā strādnieku partija.

KNAB nolēmis lūgt apturēt Latviešu zemnieku savienības darbību, jo tā nav iesniegusi ne priekšvēlēšanu izdevumu un ieņēmumu deklarāciju, kā arī partijas darbības pārskatu par 2008. gadu.

Vienā gadījumā pašvaldības vadītājs, izmantojot administratīvos resursus, veicis priekšvēlēšanu aģitāciju pašvaldības periodiskajā izdevumā. Šāds pārkāpums konstatēts Bunkas pagastā.

Pārbaudot partiju deklarācijas, KNAB secinājis, ka būtiski priekšvēlēšanu izdevumu apmēra pārsniegumi nav bijuši, taču vairākos gadījumos ar partijām nesaistīto personu (tā saukto 3. personu) apmaksātas priekšvēlēšanu  aģitācijas izmaksas ir pieskaitītas pie šo partiju vēlēšanu kampaņu izdevumiem.

KNAB prognozē, ka saistībā ar šoruden gaidāmajām Saeimas vēlēšanām, var palielināties administratīvo resursu un slēptās reklāmas izmantošana vēlēšanu kampaņas vajadzībām.