Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

200 tūkstoši mārciņu par četrām lekcijām «par ģeopolitiku»

Lielbritānijas bijušais premjerministrs Tonijs Blērs saņems aptuveni 200 tūkstošus mārciņu par četrām lekcijām par starptautisko politiku no fonda, kas kļuva slavens ar biržas spekulācijām, raksta «The Independent».

Britu sabiedrība asi reaģējusi uz to, ka Blērs pieņēmis sadarbības piedāvājumu no hedžfonda «Lansdowne Partners». Tiek uzskatīts, ka šī organizācija, kura ietilpst Lielbritānijas lielāko hedžfondu pirmajā četriniekā, nopelnījusi miljoniem mārciņu 2008. gada banku krīzes laikā, spēlējot uz cenu pazemināšanos (short-seller).

Šis biržu aktivitātes veids sekmē konkrētu uzņēmumu akciju cenu papildus kritumu un fondu indeksu lejupslīdi kopumā. Tomēr fonds guva milzīgu peļņu, piemēram, paredzot banku holdinga „Barclays” akciju cenu kritumu no 800 līdz 60 mārciņām par akciju. Līdzīgas spēles uz cenu pazemināšanos sekas tāpat skāra vienu no lielākajām Īrijas bankām – «Allied Irish Banks» – un vairākumu britu apdrošināšanas kompāniju.

Nav pārsteidzoši, ka Blēra sadarbība ar skandalozo fondu izsaukusi sabiedrībā vētrainu reakciju. «Landsdowne» pārstāvji tikmēr paziņojuši, ka ekspremjers nekonsultēs organizāciju, bet tikai «nolasīs lekciju sēriju par ģeopolitiku». Tomēr sabiedrību mulsina acīmredzami pārspīlētais Blēra honorārs. Leiboristi jau ir paspējuši nosaukt ekpremjeru par «bezkaunīgu», secinot, ka Blērs ir «gatavs pieņemt naudu no jebkurām rokām, pat ja tā ir iegūta, izpostot lielākās britu bankas».
 
Jāpiebilst, ka 2008. gada septembrī spēli uz cenu pazemināšanos uz nenoteiktu laiku aizliedza Lielbritānijas Finanšu regulēšanas un uzraudzības pārvalde, jo tamlīdzīgas darbības, pēc ekspertu domām, destabilizē banku sistēmu.
 
Tonijs Blērs bija Lielbritānijas premjerministrs 10 gadus – no 1997. gada maija līdz 2007. gada jūnijam. Pēc aiziešanas no premjera amata, Blērs ir uzlabojis savu finanšu stāvokli par vairākiem desmitiem miljonu mārciņu, konsultējot bankas un finanšu kompānijas, lasot lekcijas un publicējot memuārus.