Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Krievijas armija pērn korupcijas dēļ zaudējusi trīs miljardus rubļu

Zaudējumi valstij no «korupcijas izpausmēm» Krievijas armijā salīdzinot ar 2008. gadu ir pieauguši divtik un sasnieguši trīs miljardus rubļu (99 miljoni ASV dolāru), vēsta BBC News. Visvairāk līdzekļi tiek izlaupīti «aizsardzības pasūtījumu izpildē, dažādu dzīvokļu programmu realizācijā», intervijā aģentūrai «Interfax» paziņojis galvenais militārais prokurors Sergejs Fridinskis. Eksperti uzskata, ka tā ir tikai redzamā aisberga daļa.

«Neatkarīgā militārā apskata» atbildīgā redaktora vietnieks Viktors Ļitovkins saka, ka «vēl tiks atklāti jauni pārtēriņu un laupīšanas fakti». «Tāpēc trīs miljardi, es domāju, tās ir tikai kapeikas, salīdzinot ar to kas patiesībā tiek nozagts», - teica Ļitovkins.

Pēc Fridinska vārdiem, prokuratūra ir atklājusi faktus, kad «dzīvokļi tiek sadalīti (militārpersonām paredzētajās) mājās, kuras ne tikai nav nodotas ekspluatācijā, bet arī vispār nav uzsāktas būvēt».

«Pašlaik mēs veicam pārbaudi attiecībā par pārkāpumiem dzīvokļu celtniecībā Čehovā, kur apbūvētāja vainas dēļ, nav ticis izpildīts neviens no astoņiem noslēgtajiem valsts pasūtījumiem», - paziņoja prokurors. Pēc viņa vārdiem, šo māju, kuras 2009. gadā jau iekļautas apdzīvojamo māju sarakstā, vietā plešas tikai būvbedres. Prokurors minēja arī citus piemērus. Tā, kāda no Maskavas Aizsardzības ministrijas projektēšanas institūta vadītājs «nemaksāja darba algu vairāk nekā divsimts saviem padotajiem». «Divreiz gadā viņa dēls un meita uz valsts rēķina lidoja turp un atpakaļ uz Petropavlovsku – Kamčatsku», - teica Fridinskis.

Par līdzīgiem pārkāpumiem, kuri saistīti ar dienesta pilnvaru pārkāpšanu un krāpniecību, 2009. gadā notiesāti astoņi ģenerāļi. Seši no viņiem saņēma trīs līdz piecus gadus ieslodzījumā. Komentējot skaļās atkāpšanās ģenerāļu vidū, Fridinskis paziņoja, ka neredz šajā faktā nekādu revolūciju. Pēc viņa vārdiem, «izmaiņas, kas noris armijā, nevar neprasīt kadrus kuriem ir savādāka domāšana, kuri saprot un pieņem armijā uzsākto pārmaiņu idejas. Un bez tam, nenomaināmu kadru nemēdz būt».

Pēc Ļitovkina domām, pašreiz armijā norisošā vērienīgā reforma novedīs pie korupcijas uzplaiksnījuma. «Reforma ved pie korupcijas pieauguma, jo cilvēki pēdējā brīdī mēģina kaut ko nozagt, ja vēl to nav paguvuši izdarīt. Vienmēr šādos revolucionāros brīžos notiek lieli noziegumi», - teica eksperts. Pēc viņa vārdiem, «reforma noris ar visu morālo un ētisko normu, kas attiecināmas uz cilvēkiem uzplečos, pārkāpumiem. Tāpēc arī brīnīties par to, ka kāds izmanto situāciju un šajā duļķainā ūdenī mēģina noķert kādu zivtiņu, nenākas».

2009. gadā, pēc kara prokurora Fridinska rīcībā esošās informācijas, tikuši atklāti pusotrs tūkstotis korupcijas gadījumu, no kuriem 70% ir uz virsnieku sirdsapziņas. Korupcijas noziegumu tendenci palielināties Fridinskis saista ar tiesību sargājošo iestāžu darbības aktivizāciju, «tā kā  valstī ir pieņemts un tiek realizēts Nacionālais plāns pretdarbībai korupcijai, ir ieviestas arī būtiskas izmaiņas likumdošanā».

«Tas atgādina kampaņu. Zaguši ir vienmēr. Ja sabiedrībā korupcija pastāv, tad kāpēc tā nevarētu būt arī armijā? Atcerieties, kā teica padomju laikos – tauta un armija ir vienotas», - situāciju komentē militārais eksperts Ļitovkins.