Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Arī Kūtris pārliecināts par politiķu spiedienu uz ST

Tagadējais Satversmes tiesas (ST) priekšsēdētājs Gunārs Kūtris piekrīt iepriekšējam ST vadītājam Aivaram Endziņam, kurš par spiedienu uz tiesu uzskata politiķu runas, ka vēl pāris valstij nelabvēlīgu konstitucionālās tiesas spriedumu gadījumā nāksies devalvēt latu.

Kūtris šodien žurnālistiem sacīja, ka normālā tiesiskā valstī šāda politiķu rīcība nav pieļaujama un ir traktējama kā spiediens uz tiesu, tomēr ST tiesnešiem «ir pietiekami stingrs mugurkauls», lai, zinot atsevišķus Latvijas politiķus un viņu izteikumus, censtos tos neņemt nopietni.

Kūtris arī atzīmēja, ka nevis ST spriedumu rezultātā pieaug valsts tēriņi, bet gan likumdevēju kļūdas dēļ. Velkot paralēles ar kriminālo jomu, ST priekšsēdētājs sacīja, ka tad, ja kādu cilvēku tiesa ieliek cietumā par slepkavību, tad neviens gan nesakot, ka šis cilvēks cietumā nonācis tiesas vainas dēļ.

Intervijā laikrakstam «Diena» bijušais ST priekšsēdētājs Endziņš šodien pauž domas, ka pašlaik politiķi nosakot visu valstī.

«Politiķi mūsu valstī nosaka visu. Arī ekonomisko politiku, un viņiem būtu jādomā, lai nenonāktu tik tālu, ka ST kāda viņu rīcība jāvērtē par antikonstitucionālu. Ja tie vēl būtu ierindas politiķi, tad vēl kaut kā, bet šīs runas par ST spriedumu nepārdomātību ir ministru un premjerministra līmenī,» sacīja Endziņš.

Pēc viņa domām, nekur tālu neesam tikuši, jo laikā, kad Endziņš strādāja ST, toreizējais Ministru prezidents Aigars Kalvītis (TP) atklāti sacīja, ka ST traucē valdībai strādāt.

«Bet tādēļ jau konstitucionālās tiesas visā pasaulē, arī Latvijā, pastāv: lai likumdevēji un izpildvara svēti ievērotu pieņemtos likumus un traucētu darbības, kas tos pārkāpj. Tāpēc ir tikai loģiski, ka ministri vai Saeima nav apmierināta ar vienu vai otru ST spriedumu. Pieņemot likumu vai grozījumus, ir jārēķinās ar reālām ekonomiskajām un juridiskajām sekām, nevis tikai ar aritmētiku. Pašlaik daudz kas tiek darīts lielā steigā, bez risku izvērtējuma,» uzskata Endziņš.

Tomēr, pēc Endziņa domām, tik atklāta spiediena mēģinājumu, kā tas bija Kalvīša laikā, pašlaik neesot, jo jau 1999.gadā pēc valdošajiem politiķiem nelabvēlīgiem pāris spriedumiem ar ideju likvidēt ST klajā nāca toreizējais premjers Andris Šķēle un tieslietu ministrs Valdis Birkavs. Sabiedrības un arī opozīcijas politiķu asās reakcijas dēļ gan nekas nenotika. Samērā nesen kādā televīzijas raidījumā ar virkni bijušo Ministru prezidentu Birkavs atļāvās Šķēlem tā arī pateikt: redz, kļūdījāmies toreiz, ka nenolikvidējām ST.

«Kas tāds vairs notikt nevar. Saeimai un valdībai ar ST pastāvēšanas faktu ir jāsamierinās. Kopumā attiecības pašlaik ir normālas. Ekonomikas krīze tās saasina, bet normālā situācijā tam tā nevajadzētu būt,» sacīja Endziņš.