Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Nozagtā izvēles brīvība pārspēka priekšā

Aplūkosim tuvāk jēdzienu «Brīva Izvēle». Tēmai nav nekāda sakara ar seno filozofisko «brīvās gribas» problēmu un determinismu (filozofiska mācība par to, ka visi notikumi ir neizbēgamas agrāku cēloņu sekas). Pieņemsim uz mirkli, ka tiešām mūsu pieredzētais ir bijis mūsu izvēļu vadīts. Pieņemsim, ka nav svarīgi vai mūsu izvēles ir nejauši noteiktas vai ārpus nejaušības. Mūsu tēma skar nevis to, kā mēs izvēlamies no dotajiem variantiem, bet gan to, kādi izvēļu varianti mums ir pieejami.

Iedomājieties cilvēku pastaigājamies pa ielu. Pēkšņi viņš jūt aukstu ieroci pie sava kakla un dzird balsi sakām: «Naudu vai dzīvību!». Viņam tiek piedāvāta izvēle, tomēr viņš labprāt izvēlētos citu variantu. Viņš iespējams nosauktu to, kam viņš dotu priekšroku: «Patiesību sakot, es labprāt paturētu naudu un turpinātu doties tālāk bez ievainojumiem, tāpat, kā pirms jūsu parādīšanās.» Tomēr šī iespēja ir liegta dēļ piespiedu apstākļiem.

Anarhiskas situācijas parasti piedāvā cilvēkiem tieši šādas ierobežotas un nepievilcīgas izvēles iespējas. Iedomājies pārpildītā teātrī izceļamies ugunsgrēku. Ja kāds pietiekami ātri uzņemtos vadību, un cilvēki atsauktos ar sadarbību, panika un nekārtības varētu tikt novērstas un būtu iespējams akurāts iziešanas mēģinājums. Ja netiktu ieviesta sabiedriska kārtība, bīstama «katrs par sevi» rīcība būtu sagaidāma. Kaut arī to neviens to nevēlas un no tā negūst labumu. Pēkšņi rodas iekārta, kuru cilvēki nav radījuši ar nolūku, tomēr tā ierobežotu izvēles iespējas ugunsgrēkā nokļuvušiem cilvēkiem. Katrs cilvēks iespējams saskartos ar šādiem variantiem: «Es varu palikt šeit un sadegt vai arī varu mēģināt tikt ārā pa ceļam iespējams nomīdot citus.» Cilvēki, kuri nav ne asinskāri, ne pašnāvnieciski, ir spiesti izvēlēties vienu no variantiem.

Kad negribēta nospiedoša situācija «noslēdz» visas pieņemamās izvēles iespējas, sekojošā izvēle nevar tikt uzskatīta par brīvu...

Fragments no Andrjū Bārds Šmūklera grāmatas «Cilšu līdzības»:

Cilšu līdzība.

Iedomājies cilšu grupu, kuras dzīvo aizsniedzamā attālumā. Kādas ir izvēles iespējas ciltīm, kuras apdraud viena spēcīga un godkārīga kaimiņu cilts? Iespējas ir ierobežotas. Tomēr daudz būtiskāks ir fakts, ka visa sistēma tiek piesūcināta ar pārspēka (viena no varas izpausmēm) principu. Apdraudēto cilšu (sabiedrību) izvēles ir ierobežotas ar četriem variantiem:

- Aiziešana – ja ir uz kurieni, ir pagaidu risinājums, jo spēka pielietotāji izplešas.

- Sagrāve – vājākie ir stiprāko žēlastības varā, un stiprākie parasti nežēlo.

- Pārvēršana – ja arī vājākie izdzīvo, tiem ir ierobežotas iespējas turpināt dzīvot «pa vecam». Cik lielā mērā tiek pārveidota pakļautā sabiedrība, parasti ir atkarīgs no tiem, kuriem ir pārspēks.

- Atdarināšana – ja pārspēks nav pārāk liels un ir laiks sagatavoties un novērot pārspēku, tad var sagatavoties un pretoties uzbrukumam (fiziskam vai psiholoģiskam). Šī iespēja neparedz sabiedrības palikšanu «pa vecam» – sabiedrībai ir jāmainās. Labs piemērs tam ir Japāna pēc Otrā Pasaules kara. Šis variants neparedz līdzšinējā sabiedrības vieda saglabāšanos – tai ir jāpārveidojas.

Latvijā uz iedzīvotājiem tiek pielietots daudzpakāpju spēks. Viszemākais ir Latvijas Satversmē noteiktais spēka un varas koncentrēšanas mehānisms izmatojot vēlēšanu sistēmu – Saeima. Saeimai ir gandrīz neierobežots spēks diktēt sabiedrības un katra cilvēka dzīves veidu. Valsts varas mehānisms rada sabiedriskās iekārtas likumus, tos ievieš un kontrolē to izpildi. Tās pakļautībā ir nodokļu, sodu un nodevu iekasēšanas institūcijas, monopoluzņēmumi un citi lieli uzņēmumi, kas rada līdzekļus pārspēka saglabāšanai un realizēšanai. Valsts varas pārspēka vienīgās raizes ir sev labvēlīga sabiedrības viedokļa veidošana, kas Latvijas gadījumā, tai padodas ļoti labi – Saeimā bieži tiek ievēlēti vieni un tie paši «pāri darītāji» jeb pārspēka praktizētāji. Sabiedrības viedokļa veidošana notiek caur mediju telpu, kura «nešūpo laivu», jo labprāt gūst peļņu no ieņēmumiem no politiskās propagandas.

Saeimas un valdības spēks tiek ierobežots un vadīts «pareizajā virzienā» no ES, SVF, Pasaules Bankas, Skandināvijas finanšu mahinatoriem (teroristiem) un Krievijas. Katram no viņiem ir savas intereses Latvijā. Šīm vienībām piemīt vai nu militārs, vai finanšu vai arī institucionāls pārspēks (vai arī visi kopā), kas ir lielāks par Latvijas valdības, Saeimas vai sabiedrības spēku, tādēļ Latvijā parasti notiek slepenībā tīta bezierunu pakļaušanās jeb Pārveidošanās.

Latvijas (tāpat kā citu valstu un cilšu) gadījumos, pārspēka vadītas, Saeima un valdība nav instrumenti sabiedrības rokās. Patiesībā mēs, tu un es kļūstam par instrumentiem Pārspēka rokās. Vajadzīgais godprātīgums gan cilvēku nepieciešamību apmierināšanai, gan kultūras vingrināšana paliek nepiepildīts pasaulē, kurā valda Pārspēks.