Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Piebalgs: 30% gāzes cenas kāpuma prognoze ir pārspīlēta

Prognozes par 30% gāzes cenas kāpumu nākamajā apkures sezonā ir pārspīlētas, bet iespējas ar Krievijas «Gazprom» politiski «sarunāt» izdevīgāku cenu Latvijai ir «bezcerīgas», uzskata aizejošais Eiropas Savienības (ES) enerģētikas komisārs Andris Piebalgs.

Sarunā ar biznesa portālu «Nozare.lv» Piebalgs teica, ka «Latvijas gāzes» (LG) prognozes par gāzes cenas kāpumu par 30% ir pārspīlētas jo «gāzes cena ir cieši saistīta ar naftas cenu».

«Patlaban naftas cenas relatīvās svārstības ir ap 80 ASV dolāriem (ap 40 latiem) par barelu, bet pirms kāda laika cena bija zemāka. Nevaru atbildēt precīzi, cik liels kāpums būs, bet tas nebūs milzīgs. Tad, kad naftas cena ir virs 100 ASV dolāriem (ap 50 latiem), jārēķinās ar milzīgu gāzes cenas kāpumu. Kopumā gāzes cena svārstās mazāk nekā naftas cena, un nedomāju, ka patlaban ir gaidāms liels gāzes cenu kāpums,» skaidroja Piebalgs.

Vaicāts, vai būtu iespējams vai vajadzīgs kopējs ES līgums par gāzes iepirkšanu un vai Latvijai ir izredzes ar «Gazprom» sev sarunāt izdevīgāku gāzes cenu, enerģētikas komisārs teica: «Es būtu skeptisks par kopēju Eiropas līguma slēgšanu ar «Gazprom», jo tas automātiski piešķirtu «Gazprom» īpašu lomu.» Savukārt politiski runāt ar «Gazprom» par samazinātām gāzes cenām ir bezcerīgi, teica Piebalgs.

«Gazprom» vienmēr ir teicis, ka tā var nonākt pretrunās: no vienas puses, esat par brīvo tirgus ekonomiku, bet, no otras puses, spiežat politiski samazināt cenu. Vislabāk no «Gazprom» pārmērīgas ietekmes Latvijas enerģētikas tirgū var izvairīties, attīstot lielāku konkurenci, tostarp no vietējiem enerģijas avotiem un, piemēram, no šķidrinātas gāzes importa no dažādiem avotiem, teica Piebalgs.

Piebalgs nākamajā Eiropas Komisijā (EK), kuru Eiropas parlamentā plānots apstiprināt 9.februārī, ir nozīmēts attīstības komisāra amatā.

Jau ziņots, ka «Latvijas gāze» paziņojusi, ka nākamajā apkures sezonā dabasgāzes cenas pieaugs vidēji par 30%.

Pilna intervija ar Piebalgu lasāma biznesa portālā «Nozare.lv» sadaļā «Viedokļi, intervijas».