Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Partijas no valsts budžeta varētu finansēt pēc vēlēšanām

Ar grozījumiem Politisko organizāciju un partiju finansēšanas likumā plānots mazināt partiju atkarību no ziedotājiem. Grozījumos noteikts, ka partija varēs pretendēt uz valsts finansiālu atbalstu, ja iepriekšējās Saeimas vēlēšanās par to būs nobalsojuši vismaz 2% vēlētāju.
Šie grozījumi otrdien akceptēti valdības sēdē, informē Tieslietu ministrija.

Ar grozījumiem plāno noteikt, ka partija var tikt finansēta no valsts budžeta, ja par to iepriekšējās Saeimas vēlēšanās ir nobalsojuši vairāk par 2% vēlētāju, kā arī paredzēta valsts budžeta finansējuma pieprasīšanas un piešķiršanas kārtība, gadījumi, kas valsts budžeta finansējumu partijai nepiešķir vai pārtrauc, vai aptur tā izmaksu.

Paredzēts, ka par katru iegūto balsi viena kalendārā gada periodā partijai piešķirs valsts budžeta finansējumu 50 santīmu apmērā.

Ja arī saeimā atbalstīs šos grozījumus, likumprojekts stāsies spēkā līdz ar 10. Saeimas sanākšanu, tas ir - valsts finansējuma partijas varētu sākt saņemt nākamgad. Par finansējuma piešķiršanu partijām atbildēs Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs.

Grozījumu mērķis ir ne tikai mazināt partiju atkarību no ziedotājiem, bet arī mazināt nelikumīgu finansēšanu un paaugstināt partiju  administratīvo kapacitāti, tādējādi atrisinot partiju finansēšanas problēmas.

Tieslietu ministrija norāda, ka pašlaik partijas tiek finansētas no privātpersonu finanšu un mantiskajiem līdzekļiem. Bezmaksas priekšvēlēšanu aģitācijai paredzētais raidlaiks Latvijas Radio un Latvijas Televīzijā, kā arī pašvaldību, valsts un pašvaldību iestāžu sniegtais atbalsts partijām vai atsevišķiem deputātu kandidātiem ir ļoti niecīgs. Tādējādi rodas partiju finansiālu atkarība no privātpersonu ziedojumiem, kas palielina risku nokļūt atkarībā no šo personu izvirzītajām prasībām.

Ar jauno regulējumu partijām tiks nodrošināta iespēja segt savas administratīvās izmaksas un kļūt profesionālākām. Paredzētais valsts finansējums dos iespēju partijām segt pašus nepieciešamākos partiju ikdienas izdevumus - atalgojumu darbiniekiem, partijas biroja uzturēšanas izmaksas, kā arī izdevumus par valsts uzlikto pienākumu pildīšanu.

Ikgadēja valsts finansējuma ieviešana arī veicinās partiju konkurenci, dodot iespēju arī tām partijām, kuras nav iekļuvušas Saeimā vai nav pārstāvētas Ministru kabinetā, sekmīgi funkcionēt apstākļos, kad tām strauji samazinās ienākumu apjoms. Paredzētais regulējums arī mazinās partiju motivāciju slepeni vienoties ar privātiem ziedotājiem par valsts resursu izmantošanu ziedotāju biznesa atbalstīšanā, skaidro ministrija.

Vienlaikus tiks noteikts, ka partija valsts budžeta finansējumu nesaņems, ja tā noteiktā laika periodā būtiski pārkāps normatīvo aktu prasības.