Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Kriminologs iesaka liegt bērniem skatīties vardarbību saturošas multfilmas

Laikā, kad vardarbība sabiedrībā aizvien pieaug, kriminologs Andrejs Vilks iesaka vecākiem neļaut atvasēm skatīties vardarbību saturošas multfilmas.

Lūgts pastāstīt, ar ko skaidrojama nemotivētā agresija pērn notikušās slepkavībās, ko starp citu atzinusi arī policija, Rīgas Stradiņa universitātes Juridiskās fakultātes dekāns Vilks intervijā aģentūrai BNS sacīja, ka pašlaik agresivitātes potenciāla līmenis sabiedrībā gan ar zināmām nobīdēm ir pietiekami stabils.

Iedzīvotāju vidū pieaug bezdarbs, un rodas citas sociālas problēmas, kuras savukārt rada stresa situācijas, kas liecina, ka vardarbīgā noziedzība varētu palielināties.

«Šeit mēs varam runāt par paaugstinātu emocionalitāti un impulsivitāti, kuru izraisa apkārtējā vide - cilvēkam daudz kas sakrājies ilgstošā laika posmā, attiecīgās sadzīves situācijās rodas tas klikšķis un cilvēks reaģē uz konkrēto situāciju. Tātad ir šis nelabvēlīgais sociālpsiholoģiskais fons, kas dod iespēju realizēt šo kriminālo ievirzi,» klāstīja Vilks.

Maniakālu slepkavnieku īpatsvars starp noziedzniekiem nav īpaši liels, bet reizi noteiktos gados parādās.

Šādu noziedznieku rīcība skaidrojama ar iedzimtību vai vidi, kas viņus deformē. Brīdis, kad viņš izdara pirmo slepkavību un ilgstošā laika periodā netiek saukts pie atbildības, radot sajūtu, ka viņš var ilgi dzīvot un turpināt rīkoties.

ASV un tagad arī Eiropā bijušas apšaudes, kurās noziedznieks vienā reizē nogalināja daudzus upurus, taču tās nebija ar maniakālu raksturu, un tas liecina, ka šādu tipu var būt arvien vairāk.

«Ir tāds savdabīgs pieņēmums par tā saucamo zombēšanu jeb indivīda programmēšanu. Ir specifiskas programmas, kad, skatoties atbilstošas filmas vai raidījumu, ir iespējams indivīdam nodot kodētu informāciju, līdz ar to cilvēks atbilstošās situācijās atbilstoši rīkojas,» informēja kriminologs.

Daļa šādu noziedznieku kopš bērnības aizrāvušies ar ieročiem, paralēli skatījušies vardarbību saturošas filmas, spēlējuši datorspēles. Datorspēļu iespaidā redzētais, piemēram, tika izmantots pirms pāris gadiem Valmierā, kad pusaudži nosita un upē noslīcināja savu vienaudzi, viņš teica.

«Vai tas ir iespējams pie mums [slepkavības ar lielu upuru skaitu]? Es domāju, ka bez šaubām, jo mēs neesam atrauti no pārējās pasaules, mēs skatāmies to pašu un, tāpat kā daudzās rietumu sabiedrībās, ir iespējamas psihopātiskās un neirotiskās novirzes, turklāt nepieciešamā palīdzība arī netiek sniegta,» viņš minēja.

«Sākot ar multfilmām un beidzot ar datorspēlēm nosaka, ka psihoneirotiskais tips jaunā cilvēkā arvien vairāk attīstās,» uzsvēra Vilks.

Kriminologa studenti ir saskaitījuši, cik vakara stundās no plkst.19 līdz pusnaktij ir filmu un seriālu, kur tiek demonstrēta vardarbība, un izrādās, ka tie kanāli, kas pieejami, liecina, ka ekrānā novērojamas apmēram 200 slepkavības vai to mēģinājumi.

«Man ir paziņas, kas atteikušās mājās iegādāties televizoru un speciāli nevēlas, lai televīzija būtu bērniem informācijas avots. Tā vietā viņi lasa grāmatas un pasakas. Visādā gadījumā es vecākiem ieteiktu mazāk ļaut bērniem skatīties multfilmas, kurās pārsvarā ir vardarbība, un spēlēt datorspēles,» piebilda kriminologs.