Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Braients: piedzīvojam nevis ekonomisko, bet vērtību un tikumu krīzi

Būtībā pasaulē patlaban valda nevis ekonomiskā, bet gan vērtību un tikumu krīze, šodien lekcijā Latvijas Universitātē sacīja ASV prezidenta Finanšu izglītības konsultatīvās padomes priekšsēdētāja vietnieks Džons Braients.

«Pamatu pamatos, manuprāt, šī nav ekonomiskā krīze. Jūs un es to izjūtam ekonomiski. Varam to salīdzināt ar šķaudīšanu saaukstēšanās laikā. Šķaudiens nav saaukstēšanās, tas ir kaut kā dziļāka simptoms,» teica Braients.

Viņš uzskata, ka tā dēvētais dziļākais simptoms ir tieši vērtību un tikumu krīze, kuru pastiprina tās globālais apmērs.

Vienlaikus ASV prezidenta konsultatīvās padomes pārstāvis norādīja, ka «ekonomisko sāpju doza» pasaulei bija nepieciešama, lai tā varētu pārmainīties. «Ja mēs ar šo situāciju pareizi tiksim galā, tad ļoti iespējams, ka nākamie 30 gadi būs vispārsteidzošākie gadi mūsu vēsturē,» viņš apgalvoja.

Pēc Braienta stāstītā, līdz šim pasaulē valdījis kapitālisms, kura pamatā bijis jautājums «Kas man no tā būs?». «Varbūt izklausīsies muļķīgi, bet gadījumā, ja katrs aizdevums būtu izsniegts tā, it kā tā saņēmēja ir aizdevēja vecmāmiņa, tad mums nebūtu radusies hipotēku krīze, kuras laikā tik milzīgi daudz cilvēku pazaudē savu mājvietu un savu naudu.»

Braients uzsvēra: kapitālisma centrālajam jautājumam ir jābūt «Ko es varu dot?». Tādā gadījumā būtu iespējams veidot ilgtspējīgu un labu kapitālismu. Proti, cilvēkiem jātic idejām un to spēkam un par galveno mērķi nedrīkst tikt izvirzīta nauda vai vara.

«Nauda ir blakusprodukts milzīgi vērtīgai idejai. Tomēr mūsdienās pārāk bieži nauda ir bijis centrālais elements. Vēl sliktāk, nauda reizēm ir kļuvusi par «produktu»,» sacīja ASV prezidenta konsultatīvās padomes pārstāvis.

Viņš uzskata, ka arī Latvijā, līdzīgi kā citviet pasaulē, galvenā valsts vērtība ir tās iedzīvotāji, kuri arī var kļūt par jaunā veida savas valsts un pasaules līderiem.

LETA jau ziņoja, ka ASV prezidenta Finanšu izglītības konsultatīvās padomes priekšsēdētāja vietnieks ieradies Latvijā pēc Valsts prezidenta Valda Zatlera ielūguma.

Lekciju Latvijas Universitātē viņš lasīja valsts pirmās personas aizsāktajā lekciju ciklā «Pasaules līderu lasījumi».

2009.gada augustā Braients izdevis grāmatu «Love Leadership: The New Way to Lead in a Fear-Based World», kas kļuvusi par pasaules bestselleru.

Braients ir bijis iepriekšējo divu ASV prezidentu padomnieks. Viņš ir pirmās Amerikas bezpeļņas sociālās investīciju bankas organizācijas «Operation HOPE» dibinātājs un vadītājs.