Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Tiesnešu algu izmaksai nākamgad vajadzēs vēl 26,7 miljonus latu

Finanšu ministrija trešdien parlamentā atklājusi, ka nākamā gada budžetā būs nepieciešami vēl 26,7 miljoni latu, lai pilnā apjomā izmaksātu patlaban iesaldētās tiesnešu algas.

Finanšu ministrijas pārstāve Daiga Gulbe Saeimas Juridiskā komisijā pavēstīja, ka tādejādi  zemāk atalgotā tiesneša amatalga tādējādi nākamgad būtu 2048 lati.

«Satversmes tiesas spriedums viennozīmīgi ir jāpilda, un jau patlaban komisija ar iesaistītajām pusēm sākusi darbu, lai meklētu labākos risinājumus, kā pienācīgi izpildīt tiesas nolemto. Viennozīmīgi, šo jautājumu nevar atlikt uz gada otru pusi. Tajā pat laikā ir nepieciešami arī konceptuāli risinājumi, lai no valsts budžeta maksātās algas būtu savstarpēji sabalansētas un nerastos situācija, ka tiesneši nākamgad ir vienīgie labi atalgotie,» norāda komisijas priekšsēdētāja Vineta Muižniece (TP).

Komisijas sēdē izraisījās diskusija par to, vai šāda alga ir samērojama ar situāciju citās valsts finansētās iestādēs. «Vai to var uzskatīt par līdzsvaru, ja tiesnesis, kurš tikko sācis darbu, saņemtu lielāku algu nekā valdības vadītājs, kurš atbild par situāciju valstī?» - tā Muižniece. Tāpat izskanēja viedoklis, ka tiesnešu algas jāsamēro arī ar tiesu darbinieku atalgojumu, kuri patlaban saņemt tikai 250 – 300 latus.

Komisijas priekšsēdētājas biedrs Dzintars Rasnačs (TB/LNNK) kā iespējamo situācijas risinājumu minēja tiesnešu skaita samazināšanu, ņemot vērā, ka aizvien vairāk lietu tiek izskatīts bezstrīdus kārtībā.

Komisijas priekšsēdētāja uzsvēra, ka ir ļoti būtiski, lai atalgojuma sistēma nebūtu sadrumstalota un netaisa. Tādēļ jāvērtē, vai nākotnē tieslietu sistēmā strādājošo algas joprojām būtu jānosaka likumā «Par tiesu varu», vai arī jāmeklē iespējas, kā sasaistīt tās ar vienoto atalgojuma sistēmu. Arī Augstākās tiesas priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs komisijas sēdē atzina, ka tiesnešu algu jautājumā būtu jāmeklē kompromisi.

Komisija uzdeva Finanšu ministrijai un Tieslietu ministrijai izstrādāt priekšlikumus, kā būtu risināms jautājums par Satversmes tiesas sprieduma izpildi, un vienojās šo jautājumu plašākā kontekstā ar atalgojuma sistēmu valstī atkārtoti skatīt Saeimas 2010.gada pavasara sesijā.

Tiesnešu algu «iesaldēšana» neatbilst Satversmei.