Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

VK: «Rīgas satiksme» nav domājusi par rīdzinieku maciņiem

Ieviešot elektronisko norēķinu sistēmu (e–talonu), uzņēmums «Rīgas satiksme» nav domājis par rīdzinieku ērtībām un naudas maciņiem. Tā revīzijā konstatējusi Valsts kontrole (VK).

«Rīgas satiksme» norāda, ka VK ir paudusi savu viedokli un pārkāpumi nav konstatēti.

VK konstatējusi, ka «Rīgas Satiksme» 2009. gadā trīs mēnešu laikā nepamatoti no pasažieriem iekasējusi 594 221 latu, prettiesiski palielinot maksu par braukšanas biļeti pie transportlīdzekļa vadītāja laikā, kad pasažieriem nav iespēju citur iegādāties vienu vienreizējās braukšanas biļeti.

Kontrole arī secinājusi, ka uzņēmuma izveidotā atlaižu sistēma netiek efektīvi pārvaldīta, jo tā nenodrošina viedkartei piesaistītā atvieglojuma zaudēšanu brīdī, kad pasažieris ir zaudējis atlaides saņēmēja statusu.

Revīzijā konstatēts, ka pirms lēmuma pieņemšanas par kopīga uzņēmuma dibināšanu ar uzņēmumu «Affiliated Computer Services Solutions France S.A.S», izveidojot uzņēmumu «Rīgas karte», lai ieviestu elektronisko norēķinu sistēmu, netika noteikti sasniedzamie rezultāti un netika izvērtēts pieaugošais izmaksu pamatojums iepretī sabiedriskā transporta lietotāju un pakalpojuma sniedzēju ieguvumiem.

Kaut arī e–talonam  nav būtisku priekšrocību salīdzinot ar iepriekšējo kompostrētāju norēķinu sistēmu, tās lietošana un uzturēšana tuvākajos 13 gados izmaksās vismaz par 100 miljoniem latu vairāk.

Turklāt izvēlētais e–talona ieviešanas modelis ar kopīga uzņēmuma starpniecību, nepamatoti palielinās sabiedriskā transporta pakalpojumu izmaksas un tarifus, kā arī prasīs papildus Rīgas nodokļu maksātāju naudu kompensācijām pārvadātājam, uzskata VK.

VK norāda, ka «Rīgas satiksme» ekonomiski nepamatoti ir apņēmusies par elektroniskās norēķinu sistēmas uzturēšanu 13 gados samaksāt līdz pat 16,034 miljoniem latu vairāk, nekā to savā piedāvājumā bija apņēmies veikt pats darījuma partneris. Elektroniskās norēķinu sistēmas uzturēšana ar kopīga uzņēmuma starpniecību Rīgas Satiksmei 13 gados izmaksās līdz pat 7,445 miljoniem latu vairāk, nekā sistēmu uzturot pašu spēkiem, jo saskaņā ar kopīgā uzņēmuma dibināšanas līgumu šāda summa tiks izmaksāta dividendēs otram dalībniekam.

Uzņēmuma «Rīgas satiksme» pārstāve Iluta Bērziņa portālam «Apollo» pavēstīja, ka uzņēmums jau uzsvēris, ka kontroles ziņojumā nav norādīts uz konkrētiem pārkāpumiem, bet gan pausts VK viedoklis.

«Rīgas satiksme jau norādījusi, ka VK ziņojumā nav norādīts uz konkrētiem pārkāpumiem, bet gan pausts VK viedoklis. Ir neiespējami objektīvi salīdzināt elektronisko biļešu sistēmu ar kompostrētājiem, līdz ar to nepamatoti ir VK aprēķini. Turklāt darbs pie elektronisko norēķinu ieviešanas tika uzsākts 2005. gadā, bet kompostrētāji bija pagaidu risinājums. Kā jautājumā par kompostrētājiem, tā pārējos, VK pieeja, izdarot secinājumus un apgalvojumus, balstīta uz šā brīža ekonomisko situāciju un VK aprēķiniem. Elektronisko norēķinu ieviešanai ir definēti ļoti konkrēti mērķi – darbības efektivitātes un pakalpojuma uzlabošana; tie atrodami kā stratēģiska līmeņa tā organizatoriska līmeņa dokumentos,» skaidroja Bērziņa.