Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

ST: amatpersonas maldina sabiedrību un izdara spiedienu uz tiesu

Plašsaziņas līdzekļos pēdējās dienās izskanēja ziņas par naudas līdzekļiem, kas esot nepieciešami tiesnešu atalgojumam. Satversmes tiesa (ST) paziņo, ka atsevišķas amatpersonas apzināti vai savas nekompetences dēļ maldina sabiedrību par ST sprieduma būtību tā dēvētajā [s:31201].

Tā portālam «Apollo» pavēstīja ST.

St norāda, ka patiesībai neatbilstot apgalvojumi, ka: valdības lēmums tiesnešu algas paredzēja atstāt esošajā līmenī, nevis samazināt; ar ST spriedumu esot būtiski palielināts tiesnešu atalgojums 2011.gadā; tiesnešu atalgojums pārsniedzot citu valsts augstāko amatpersonu atalgojumu.

Vēršam sabiedrības uzmanību uz to, ka Latvijā tiesnešu atalgojums ir noteikts saskaņā ar likumu, nevis tiesas spriedumiem, teikts paziņojumā.

ST aicina pirms sprieduma komentēšanas visupirms rūpīgi iepazīties ar tā saturu. Turklāt ST spriedumā ir sniegts pamatojums tam, kāpēc tiesa atzina tiesnešu algu sistēmas grozījumus – pēc formas un satura – par neatbilstošiem tiesu neatkarības principam. Tiesa sprieda, kādā veidā ir pieļaujams izdarīt izmaiņas tiesnešu atalgojumu sistēmā, taču tā nevērtēja konkrēto atalgojuma apmēru.

Pat, ja šos maldinošos izteikumus kāds neuzskata par spiedienu uz tiesu, to var uztvert par sava veida atmaksu tiesai par konkrētiem secinājumiem citās lietās. Ja maldinošo apgalvojumu mērķis ir gūt lielāku politisku popularitāti, ir jāizteic neizpratne un nožēla par metodēm tās sasniegšanai.

Šāda rīcība turpina pēdējos mēnešos vērojamo tendenci, apzināti pieņemot Satversmei neatbilstošus likumus, vēlāk ST pārmest šķietami nepieņemamu iejaukšanos budžeta veidošanā un uzvelt vainu par valsts finansiālo stāvokli.

ST atgādina, ka budžetu Latvijā apstiprina likumdevējs, bet Satversmes tiesas kompetencē ir uzraudzīt, lai tā veidošanas procesā būtu ievēroti tiesiskuma kritēriji.