Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Netanjahu dodas uz Maskavu meklēt atbalstu sankcijām Irānai

Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu svētdien dodas uz Maskavu laikā, kad Maskava gatavojas atbalstīt stingras sankcijas pret Irānu.

Šis ir Netanjahu pirmais oficiālais brauciens uz Maskavu kopš stāšanās amatā pirms gada, taču seko slepenajai vizītei septembrī, kas izcēla Krievijas galveno lomu Izraēlas centienos izjaukt Teherānas kodolieroču ambīcijas.

Kremlis paziņojis, ka pirmdien Benjaminam Netanjahu paredzētas sarunas ar prezidentu Dmitriju Medvedevu, taču nesniedza nekādas sīkākas detaļas par viņa triju dienu vizītes norisi.

Arī Izraēla klusē par šo braucienu, tomēr Izraēlas mediji ziņo, ka Netanjahu esot paredzēta tikšanās ar Krievijas premjerministru Vladimiru Putinu.

Šī vizīte notiek nedēļu pēc tam, kad Krievija oficiāli apšaubīja, vai ir «patiesi» Irānas solījumi neizgatavot kodolieročus, un teica, ka jaunas ANO sankcijas Teherānai ir «reāla iespēja».

Irāna otrdien paziņoja, ka tā sākusi ražot līdz 20% bagātinātu urānu, liekot Benjaminam Netanjahu aicināt noteikt «bargas sankcijas».

Izraēlai, tāpat kā Rietumiem, ir aizdomas. ka kodolprogrammas aizsegā Irāna cenšas izgatavot atomieročus, ko Teherāna gan noliedz.

Izraēla uzskata Islāma republiku par savu galveno ienaidnieci pēc prezidenta Mahmuda Ahmadinedžada atkārtotajiem paziņojumiem, ka ebreju valsts «tiks noslaucīta no kartes» un holokausta apmēri esot pārspīlēti.

Krievijai ir senas saites ar Teherānu, un tā palīdz Irānai būvēt pirmo civilo atomelektrostaciju Būšehrā, Irānas dienvidos, taču Maskava iebilst pret iespēju, ka Teherānas rīcībā varētu nonākt kodolieroči.

«Izraēla mudinās Krieviju pievienoties Amerikas centieniem noteikt sankcijas Irānai un koordinēs savu nostāju ar Maskavu,» uzskata Izraēlas stratēģiskais analītiķis Josi Alfers.

Izraēla līdz ar Vašingtonu ir atteikusies izslēgt militāra trieciena iespēju Irānai, ja sankcijas būs neveiksmīgas.

Arī te Krievijai ir izšķiroša nozīme Izraēlas plānos. Izraēla gadiem ilgi cenšas pārliecināt Krieviju nepārdot Irānai savas modernās «zeme-gaiss» klases raķešu sistēmas «S-300», kuras, kā baidās Izraēla, Teherāna varētu izvietot ap saviem pretrunīgi vērtētajiem kodolobjektiem.

Izraēlas amatpersonas brīdinājušas, ka «S-300» piegāde varētu piespiest Izraēlu dot apsteidzošu triecienu, jo pēc raķešu izvietošanas uzbrukt kodolobjektiem būtu daudz grūtāk.

Sarunu darba kārtībā varētu būt arī Krievijas ieinteresētība rīkot Tuvo Austrumu miera konferenci.

«Krievi vēlas aktīvāk iesaistīties Tuvo Austrumu miera procesā un realizēt savas lielvalsts ambīcijas,» sacīja Alfers.» Taču tas nenotiks bez Netanjahu piekrišanas, un viņš to varētu dot.«

Izraēla tradicionāli dod priekšroku sarunām ar ASV starpniecību, kaut gan pašreizējais miera process nonācis strupceļā jau vairāk nekā gadu, neraugoties uz ASV sūtņa Džordža Mičela «atspoles diplomātiju».

Krievija izraisījusi Izraēlas neapmierinātību, uzņemot palestīniešu islāmistu grupējuma «Hamas» trimdā dzīvojošo līderi Haledu Mešaalu.

Alfers par maz ticamu uzskata iespēju, ka vizītes gaitā tiks paziņots par miera konferences rīkošanu. «Krievi neuzņemsies šo iniciatīvu, kamēr tai nebūs izredžu uz panākumiem, bet tas šobrīd ir maz ticams,» viņš teica.