Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ministre: veselības aprūpes saistīšana ar IIN paliks tukšas runas

«Uzskatu, ka iecere saistīt veselības aprūpi ar iedzīvotāju ienākumu nodokļa nomaksu tā arī paliks politiķu tukšas runāšanas līmenī, jo tai nav seguma,» šādu pārliecību pauž veselības ministre Baiba Rozentāle (TP).

«Nenoliedzami veselības aprūpes finansējums ir nepietiekams un jāmeklē iespējas nākotnē to nodrošināt pietiekamā apjomā. Tomēr esmu pārliecināta, ka adekvāta līdzekļu apjoma piešķiršana veselības aprūpes nozarei ir valdības politiskās gribas jautājums, neatkarīgi no finansējuma modeļa.»

Rozentāle uzsver, ka procentuāli lielākā iedzīvotāju ienākumu nodokļa daļa veido pašvaldību budžetu, tādēļ tā nomaksas saistīšana ar veselības aprūpes pieejamību samazinātu pašvaldību ieņēmumus, kas krīzes laikā attiecīgi samazinātu vietējas varas iespējas palīdzēt saviem iedzīvotājiem.

«Veselības aprūpe, manuprāt, ir piekritīgāka sociālajam budžetam - tāda prakse ir, piemēram, Igaunijā, tomēr pašreizējā situācijā jebkuri papildus maksājumi pacientiem ir nepieļaujami. Eiropas valstu pieredze liecina, ka efektīvākā un vislētāk administrējama ir tieši valsts apmaksāta medicīna. Taču, pirms nākt klajā ar publiskiem paziņojumiem tik sociāli jūtīgā jautājumā kā veselības aprūpe, būtu nepieciešams to izdiskutēt ekspertu līmenī un balstīties uz citu Eiropas Savienības dalībvalstu pieredzi.»

Veselības ministrijā šobrīd strādā darba grupa, kuru vada Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras vadītājs, profesors Ģirts Briģis, un tā līdz 31.martam izstrādās informatīvu ziņojumu par veselības apdrošināšanas sistēmām Eiropas Savienības dalībvalstīs, kā arī sniegs atzinumu par obligātās veselības apdrošināšanas ieviešanas lietderību Latvijā, ņemot vērā mūsu valsts specifiku.

Darba grupā strādā speciālisti no Veselības ministrijas, Labklājības ministrijas, Finanšu ministrijas un Latvijas Bankas.

Lai pārrunātu veselības aprūpes finansēšanas jautājumus, trešdien veselības ministre tiksies arī ar Latvijas Bankas prezidentu Ilmāru Rimševiču, informē Veselības ministrijā.