Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Eksperti: Bankas nav ieinteresētas sagraut nekustamā īpašuma tirgu

Bankas nav ieinteresētas sagraut nekustamā īpašuma tirgu un nesteigsies ar pārņemto īpašumu pārdošanu, biznesa portāla «Nozare.lv» rīkotajā diskusijā atzina nekustamā īpašuma uzņēmumu un banku pārstāvji.

Vērtējot banku iespējamo rīcību ar to pārņemtajiem nekustamajiem īpašumiem, «SEB bankas» sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis norādīja, ka «bankām nav nekādas intereses sagraut tirgu». «Tas ir stabilizējošs faktors, jo, ja bankas tagad visus pārņemtos īpašumus mēģinātu pārdot, tirgus tiktu sagrauts un tuvākajos desmit gados nekas nenotiktu,» teica bankas pārstāvis.

Viņš skaidroja, ka īpašumi tiek pārņemti, jo tos patiešām patlaban nevar pārdot. «Ja banka ir pārņēmusi īpašumu, tas nozīmē, ka izsolē to neviens cits nav vēlējies iegādāties. Viens no risinājumiem ir nemēģināt pārdot, bet vienkārši turēt un, piemēram, izīrēt. Cenas tomēr pieaugs, un pēc gadiem 5-10 viss tiks realizēts, jo nekustamā īpašuma izīrēšana nav banku pamatbizness,» norādīja Rudzītis.

«Latio» tirgus analītiķis Māris Grīnbergs skaidroja, ka «cena, par kuru var pārdot pārņemtos projektus, patlaban ir zema». Viņaprāt, banku pārņemtos nekustamos īpašumus ir vērts pārdot pēc 5-10 gadiem, kad cena būs augstāka. «Vērtējot ilgtermiņā, šīs tā saucamās sliktās bankas nemaz nav tik sliktas, jo pārņemtie projekti uzreiz nenonāk tirgū, līdz ar to cenu līmenis strauji nekrītas,» akcentēja speciālists.

Grīnbergs skaidroja, ka jauno dzīvokļu segmentā pagājušajā gadā lielākoties bankas diktēja noteikumus, attīstītājiem nosakot, par kādu cenu dzīvokļi jāpārdod. «Neļāva cenas samazināt zem noteikta līmeņa, tāpēc darījumu bija mazāk un cenas nekritās strauji. Jauno projektu cenas pretstatā sērijveida dzīvokļu cenām nav samazinājušās zem ekonomiski pamatotā līmeņa, un tas ir tādēļ, ka ir ļoti ierobežots piedāvājums,» norādīja analītiķis.

Grīnbergs uzskata, ka daļa no banku pārņemtajiem īpašumiem nākotnē varētu kļūt arī par īres namiem. «Vēlāk varētu pārdot nevis atsevišķus dzīvokļus, bet gan kādam investoram pārdot šo naudas plūsmu, kas veidojas no īres maksas. Ja Latviju salīdzinām ar citām Eiropas valstīm, piemēram, Vāciju, Dāniju, tad mēs visi esam privātīpašnieki, visiem īpašumā ir dzīvokļi. Varbūt ir vērts padomāt, ka labāk mājokli ir īrēt, nevis pirkt,» teica «Latio» pārstāvis.

«Arco Real Estate» valdes loceklis un Vērtēšanas nodaļas vadītājs Māris Laukalējs norādīja, ka, atšķirībā no sērijveida dzīvokļiem, jauno projektu tirgū «varam sagaidīt ļoti neprognozējamas cenu izmaiņas». «Ļoti daudz projektu ir pārņēmušas bankas. Ļoti izteikti tas ir Jūrmalā. No kopējā Jūrmalas projektu skaita, kas tirdzniecībā bija 2007.gada beigās, 2008.gada sākumā, piedāvājumā palikuši labi ja 40%, pārējie ir vai nu iesaldēti bankās, vai arī īpašnieki tos apturējuši,» skaidroja speciālists.

«Tā kā darījumi tomēr notiek, nonāksim pie situācijas, ka labās vietās esošo jauno projektu dzīvokļu piedāvājums samazināsies, kas nozīmēs cenu kāpumu, iespējams, pat diezgan strauju. Būs arī neizdevīgās vietās esoši projekti, kur cenas būs «iestrēgušas», un šīs ēkas, iespējams, vajadzēs iegādāties pašvaldībām,» vērtēja Laukalējs.

Visu diskusiju var lasīt biznesa portālā «Nozare.lv» sadaļā «Viedokļi, intervijas».