Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Streičs: valsti vajag pārkārtot, saliekot kopā gudrākos prātus

Valsti vajag pārkārtot un tas ir jādara prātīgi, saliekot kopā gudrākos prātus, šodien domubiedru grupas «Kopa» organizētajā diskusijā «Latvijas nākotne. Mūsu atbildība un līdzdalība» teica kinorežisors Jānis Streičs.

Uzrunājot klātesošos, viņš šodien atgādināja aktiera un latviešu strēlnieka Ēvalda Valtera Latvijas Tautas frontes dibināšanas kongresā teikto frāzi «Mums pašiem kungiem būt, pašiem būt arājiem!», kas šodien ir aktuālāka nekā jebkad.

Raksturojot patreizējo situāciju valstī, režisors atzina, ka viss, kas ir noticis, ir noticis esošo likumu robežās un ar mūsu pašu ziņu. «Neviens mums tos cilvēkus, kuri ir Saeimā un valdībā, ar varu nav uzspiedis, tā ir bijusi mūsu pašu griba. Mēs dzīvojam inercē pēc bijušā - tautas dzīvo savu dzīvi, bet tie, kurus mēs ievēlam, dzīvo paši par sevi,» atzina Streičs.

Viņš arī norādīja, ka pašlaik tiek runāts par jaunām sejām, taču netiek runāts par gudrākajiem prātiem, kas būtu spējīgi atbildīgi strādāt, tiek runāts par jaunu darbavietu radīšanu, taču netiek runāts par ražošanas attīstīšanu un to, kā Latvija spēs turpmāk dzīvot. «Es šos jautājumus vairākas reizes esmu uzdevis man pazīstamajiem deputātiem, taču neviens uz tiem nav spējis atbildēt. Ne jau par valsts nākotni domā deputāti, viņi domā par to, kā veidot savas kompānijas un ar ko izdevīgāk biedroties pēc ievēlēšanas,» sacīja Streičs.

Viņš uzskata, ka Latvijai pēc Krievijas karspēka izvešanas no valsts, ar ko praktiski beidzās karš Latvijā, bija jāveido sava sociālā sistēma, nevis jāmetas pārņemt bagāto rietumvalstu sistēmu, kur karš bija beidzies pirms 50 gadiem. «Romantiskā pacēluma dēļ mēs esam aizgājuši greizi. Valstī ir jāveic komplekss audits, lai to varētu nolikt uz sliedēm,» uzskata kinorežisors.

Viņš arī piezīmēja, ka tas ir jādara rūpīgi un apdomīgi, savācot visus faktus par nebūšanām valstī, kas patiesi ir kliedzoši un ļaunāki par pašiem melnākajiem meliem.

Streičs uzskata, ka ir jāatmet ilūzijas par godīgiem politiķiem, jo cilvēka godīgums nav izmērāms. Politiķus var pārbaudīt tikai ar varu un naudu. Kinorežisors citēja filozofijas profesora Augusta Milta savulaik pausto atziņu, ka ir jārada likumi pēc kuriem var dzīvot tikumīgi. «Uz to ir jāiet, lai varētu veidot savu valstī, kurā paši esam gan kungi, gan arāji,» uzsvēra Streičs.