Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Sērijveida dzīvokļu cenu līmenim jābūt 700-800 eiro par kvadrātmetru

Stabilas ekonomiskās situācijas apstākļos sērijveida dzīvokļu vidējo cenu līmenim jābūt 700-800 eiro (492-562 latu) par kvadrātmetru robežās, biznesa portāla «Nozare.lv» rīkotajā diskusijā atzina nekustamā īpašuma uzņēmumu un banku pārstāvji.

«Arco Real Estate» valdes loceklis un vērtēšanas nodaļas vadītājs Māris Laukalējs skaidroja, ka patlaban Tallinā sērijveida dzīvokļu vidējā cena ir aptuveni 730 eiro, bet Viļņā - virs 900 eiro par kvadrātmetru, taču cenām Lietuvā vēl ir jāsamazinās, jo «tās nav objektīvas».

Pēc viņa domām, abu kaimiņvalstu galvaspilsētu cenas parāda, ka sērijveida dzīvokļu cenas Rīgā varētu būt robežās no 700 līdz 800 (492-562 lati) eiro par kvadrātmetru.

«Saskaņā ar mūsu uzņēmuma datiem kopš 2000.gada visilgākais nosacīti stabilās dzīvokļu cenas periods Rīgā bija tieši ap 600–700 eiro (422-492 lati) par kvadrātmetru 2004.gadā līdz 2005.gada otrajai pusei. Tad iespējas saņemt kredītus un kreditēšanas apjomi bija ļoti līdzīgi tai situācijai, kāda ir patlaban,» teica Laukalējs.

«Latio» tirgus analītiķis Māris Grīnbergs norādīja, ka gadījumā, ja bankas patlaban kreditētu mājokļu iegādi, «sērijveida dzīvokļu cena šodien būtu ap 700 eiro (492 latiem) par kvadrātmetru».

«Mēs esam piedzīvojuši divas nenormālas situācijas - pārmērīgu kreditēšanu «treknajos gados» un to, ka tirgus zemākā punkta laikā 2009.gada otrajā pusē bankas tikpat kā kredītus neizsniedza. Ekonomiski pamatotā sērijveida dzīvokļu cena būtu augstāka nekā patlaban, ja bankas saprātīgi kreditētu. Ekonomikas kritums nav bijis tik liels, kā dzīvokļu cenu kritums,» teica Grīnbergs.

Kā ziņots, pēdējo mēnešu laikā sērijveida dzīvokļu vidējās cenas pēc ilgstošas samazināšanās ir augušas par vairākiem procentiem. Dažādu nekustamā īpašuma kompāniju vērtējumā janvārī cenu kāpums bija no 2% līdz 5% un vidējās cenas bija 520–550 eiro (365-386 lati) par kvadrātmetru.

Skaidrojot vidējo cenu pieauguma iemeslus, Laukalējs norādīja, ka tam «it kā nav objektīva iemesla, jo cilvēku ienākumi nav pieauguši». Viņa vērtējumā, vēlme iegādāties dzīvokli pēdējos mēnešos saistīta ar vairākiem iemesliem. «Samazinoties pārdošanas cenām, cilvēku skaits, kas interesējās par mājokļa iegādi, pieauga. Tomēr, cerot, ka cenas samazināsies vēl, daudzi pēdējā brīdī pārdomāja un nolēma nogaidīt. Patlaban pārliecība, ka cenas vēl kritīs, ir mazinājusies, un daļa no šiem cilvēkiem tomēr nolemj beidzot dzīvokli iegādāties,» skaidroja speciālists.

«Pērnā gada vidū sērijveida dzīvokļu cenas bija par 20%-30% zemākas nekā patlaban. Darījumi visu laiku notika tieši šajā zemākajā cenas līmenī. Šie dzīvokļi tagad ir izpirkti, līdz ar to samazinās arī piedāvājums. Tie ir galvenie cenu kāpuma iemesli, jo ekonomisko faktoru, kas varētu stimulēt cenu pieaugumu, patlaban nav,» akcentēja Laukalējs.

«SEB bankas» sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis norādīja, ka viens no faktoriem, kas varētu sekmēt nekustamā īpašuma cenu pieaugumu, ir latu procentu likmju samazināšanās.

«Pagājušajā gadā noguldītājiem bija iespējas noguldīt naudu uz augstām procentu likmēm. Ja situācija ekonomikā stabilizējas un nav ārkārtēju notikumu, tad latu likmes būs 3%-4%, eiro - 1%. Cilvēki sāks domāt, kur ieguldīt brīvos naudas līdzekļus, turklāt atcerēsimies, ka salīdzinoši lielas naudas summas cilvēkiem ir arī paslēptas «zeķē». Ja noguldījumu procentu likmes būs zemas, kā arī strauju kāpumu nebūs akciju tirgos, tad nekustamais īpašums var tikt izvēlēts kā viena no ieguldījumu opcijām,» prognozēja bankas pārstāvis.