Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ķīna kļūst par pasaulē lielāko Saūda Arābijas naftas patērētāju

2009. gadā Ķīna pirmoreiz apsteigusi ASV pēc naftas patēriņa, kas iegūta Saūda Arābijā, karalistē, kura sacenšas ar Krieviju par pasaulē lielākā naftas eksportētāja godu, vēsta «The Financial Times».

Recesijas dēļ ASV ekonomikā Saūda Arābijas naftas patēriņš ASV noslīdējis zem viena miljona barelu dienā – tas noticis pirmoreiz pēdējās divās desmitgadēs. Statistika par naftas patēriņu gan attiecas tikai uz 11 iepriekšējā gada mēnešiem, tomēr laikraksts paredz, ka decembra statistika būtiski neatšķirsies.

Tajā pašā laikā Ķīnā turpinās ekonomikas izaugsme – valsts IKP 2009. gadā palielinājās par 8,7 procentiem. Uz šī fona Saūda Arābijas naftas patēriņš pārsniedza viena miljona barelu dienā atzīmē. Pēdējos trijos gados Ķīna arī divas rezies palielinājusi ogļūdeņražu iepirkumus Saūda Arābijā.

«The Financial Times» atzīmē, ka ASV prezidents Baraks Obama tāpat īsteno Savienoto Valstu atkarības no importa izejvielām samazināšanas politiku. Tajā pašā laikā Saūda Arābija cenšas iziet uz jauniem tirgiem, lai saglabātu pieprasījumu pēc savas naftas.

2009. gadā Saūda Arābija arī pirmoreiz ilgā laikā zaudēja Krievijai pasaules lielākā naftas ieguvēja statusu. Krievijā vidēji dienā tika iegūti 9,9 miljoni barelu naftas, kamēr Saūda Arābijā – aptuveni astoņi miljoni barelu. Šeit gan jāpiebilst, Tuvu Austrumu valstis mazināja naftas ieguvi OPEC (Naftas eksportētājvalstu organizācijas) noteiktu kvotu dēļ, bet Krievija nav OPEC dalībnieci, un uz to šie ierobežojumi neattiecas.