Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

ST: pirmsvēlēšanu aģitācijas ierobežojumi atbilst Satversmei

Satversmes tiesa pieņēmusi spriedumu lietā, kurā tika izskatīta sūdzība par priekšvēlēšanu aģitācijas ierobežojumiem. Tiesa lēmusi, ka ierobežojumi atbilst Satversmei.

Konstitucionālās sūdzības iesniedzējs Jānis Kuzins norādīja, ka Satversmes 100.pantam neatbilstot norma, kas paredz ievērojamus priekšvēlēšanu aģitācijas ierobežojumus pašvaldību vēlēšanu dienā un vienu dienu pirms tām (cita starp aizliegta aģitācijas materiālu izvietošana radio un televīzijā, preses izdevumos un publiskās vietās). Satversmes 100.pants noteic: ikvienam ir tiesības uz vārda brīvību, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus. Cenzūra ir aizliegta.

Satversmes tiesa secināja, ka apstrīdētās normas mērķis ir brīvu vēlēšanu nodrošināšana. Brīvas vēlēšanas sevī ietver divus aspektus: vēlētāju gribas brīvu veidošanos un vēlētāju iespēju brīvi paust savu gribu balsojot. Ar apstrīdētās normas palīdzību likumdevējs nodrošina vēlētājiem iespēju vēlēšanu dienā, kā arī dienu pirms vēlēšanām izvērtēt dažādu politisko spēku priekšvēlēšanu aģitācijā pausto informāciju un brīvi pieņemt pārdomātu lēmumu par savu izvēli. Līdzīgi ierobežojumi ir spēkā arī citās Eiropas valstīs.

Līdz ar to tiesa atzina apstrīdēto normu par atbilstošu Satversmes 100.pantam.

Satversmes tiesas spriedums ir galīgs un nepārsūdzams.