Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Valdība joprojām nevar vienoties par Ostas policijas izveidi

Valdībai arī šodien nav izdevies vienoties par kopīgu nostāju, gatavojot atbildi Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijai par Rīgas brīvostas policijas izveidi.

Pēc Aizsardzības ministrijas (AM) viedokļa uzklausīšanas Ministru kabinets šī jautājuma izskatīšanu atlicis uz nākamo nedēļu. AM vērsusi valdības locekļu uzmanību uz to, ka Rīgas brīvostā ienāk ļoti daudz ASV kuģu, bet ASV varētu iebilst pret pašreizējās kārtības maiņu ostā, ja šo objektu vairs neapsargātu Valsts policija (VP), līdz ar to rastos pamats bažām, ka Rīgas brīvostas pakalpojumi ASV vairs nebūtu saistoši.

IeM sagatavotajā atbildes projektā Saeimas komisijai gan teikts, ka «priekšlikums par Ostas policijas izveidi ir atbalstāms».

Atbildes projektā norādīts, ka, izveidojot Ostas policiju, kas būtu pilnībā finansēta no ostas pārvaldes līdzekļiem, tiktu nodrošināta likumpārkāpumu profilakse ostas teritorijā, ostas robežu un akvatorijas apsardze, par administratīvo pārkāpumu izdarīšanu ostas teritorijā aizturētu personu apsargāšana un konvojēšana, kontrole pār to, kā tiek pildīti pašvaldības izdotie ostas noteikumi, par kuru pārkāpšanu paredzēta administratīvā atbildība, kā arī naudas sodu uzlikšana par šo noteikumu pārkāpšanu un to izpildes kontrole.

Tāpat secināts, ka, izveidojot Ostas policiju, tā atbalstītu VP un Drošības policiju sabiedrības drošības garantēšanā un noziedzības apkarošanā, nodrošinātu apsardzes un caurlaižu režīmu ostas teritorijā, kontrolētu ostas teritorijas aizsardzību pret piesārņojumu un veiktu piesārņojumu seku likvidāciju, nodrošinātu nepieciešamo rīcību apdraudējuma situācijās, kā arī sniegtu atbalstu robežkontroles īstenošanai un nelegālās migrācijas apkarošanai.

«Nodrošinot minētās funkcijas, Ostas policija sadarbosies un sniegs atbalstu attiecīgās ostas kapteiņa dienestam, Valsts robežsardzei, VP un citiem dienestiem atkarībā no situācijas,» teikts sagatavotajā atbildes projektā Saeimai. Tomēr vienlaikus norādīts, ka priekšlikumi grozījumiem likumā «Par policiju» ir tikai viens no Ostas policijas izveidošanas un darbības tiesiskā regulējuma priekšnosacījumiem.

Ostas policijas izveides gadījumā likumā «Par ostām» vēl nepieciešams paredzēt, ka ostas pārvalde kā atvasinātā publisko tiesību juridiskā persona drīkst izveidot ostas policiju. Tāpat nepieciešams precizēt likumu «Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā», attiecinot tā regulējumu uz Ostas policijas darbiniekiem, turklāt papildus jau minētajiem grozījumiem nepieciešams noteikt arī Ostas policijas kompetenci Administratīvo pārkāpumu kodeksā un ar to saistītajos normatīvajos aktos. Vajadzīgi arī grozījumi Ieroču aprites likumā un tam pakārtotajos Ministru kabineta noteikumos attiecībā uz kārtību.

Atbildes projektā Saeimai teikts, ka likumprojekts «Grozījumi likumā «Par policiju"» ir precizējams, piemēram, papildinot to ar jaunu pantu, kurā būtu noteiktas prasības Ostas policijas darbinieku pretendentiem, turklāt, lai nodrošinātu visu nepieciešamo normatīvo aktu projektu izstrādi, likumprojektā «Grozījumi likumā «Par policiju"» ir nepieciešams ietvert pārejas noteikumus.

Tomēr valdība šodien vēl neapstiprināja minēto atbildes projektu Saeimas komisijai.

Kā ziņots, VP priekšnieks Valdis Voins uzskata, ka brīvostas teritorijā VP un citiem atbildīgajiem dienestiem ir nepieciešams «spēcīgs partneris», kas ļautu uzlabot drošību. Voins skaidro, ka pašreizējos apstākļos dienestu funkcijas ir sašaurinātas un apsardzes darbinieki nevar kontrolēt ostas akvatoriju un uzturēt sabiedrisko kārtību. To nodrošināt varētu minētā Ostas policija.

Savukārt AM valsts sekretārs Jānis Sārts vērsis valdības uzmanību uz to, ka ar Ostas policiju tiktu radīts jauns policijas veids, kas būtu pakļauts tieši ostas pārvaldniekam.