Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Arī deputāti atzinīgi vērtē glābējsilīšu izveidi Latvijā

Saeimas Bērnu tiesību aizsardzības apakškomisijas deputāti otrdien atzinīgi novērtēja glābējsilītes jeb «baby box» uzstādīšanu Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas teritorijā un aicināja meklēt iespēju piesaistīt finansējumu šādu speciālu vietu izveidei visā Latvijā, portālam «Apollo» pavēstīja Saeimas Preses dienestā.

«Komisijas sēdē pārliecinājāmies par to, ka bērnu glābējsilītes uzstādīšana bija nozīmīgs un ļoti nepieciešams solis. To apliecina arī fakts, ka pusgada laikā kopš glābējsilītes atklāšanas tajā atrasti jau divi zīdaiņi,» norādīja apakškomisijas priekšsēdētājs Jānis Dukšinskis. «Vienlaikus secinām, ka valsts atbalsta politika grūtniecēm un sievietēm ar maziem bērniem ir nepietiekama. Īpaši dramatiska situācija kļuvusi pēc vairāku sieviešu atbalsta centru slēgšanas, jo topošajām māmiņām krīzes situācijā nav vairs kur vērsties pēc palīdzības,» uzsvēra Dukšinskis.

Apakškomisija aicināja Veselības ministriju sadarbībā ar Labklājības ministriju pievērst lielāku uzmanību šī jautājuma uzraudzībai un attīstīt valsts un nevalstisko organizāciju atbalsta sistēmu ģimenēm un mātēm, kas nonākušas krīzes situācijā.

Lai salīdzinātu situāciju Latvijā ar citām Eiropas Savienības dalībvalstīm, deputāti arī aicināja atbildīgo ministriju iesniegt apakškomisijai informāciju par to jaundzimušo uzskaiti, kurus pametuši vecāki.

Projekta «Baby box – vieta bērna dzīvībai» vadītāja Edīte Kaņepāja-Vanaga informēja, ka pirmās glābējsilītes tapšana izmaksājusi 17 tūkstošus latu, taču patlaban aprēķināts, ka nākamā silīte varētu maksāt par sešiem tūkstošiem mazāk. Dārgi izmaksā speciālās glābējsilītes durtiņas, un tiek meklētas iespējas to izstrādei piesaistīt vietējos uzņēmējus, kas ievērojami samazinātu arī projekta kopējās izmaksas, skaidroja pārstāve. 

Latvijā pirmais «baby box» tika uzstādīts 2009.gada septembrī ar privātā kapitāla palīdzību, norādīja Kaņepāja-Vanaga.

Deputāti tāpat uzsvēra, ka trūkstošos līdzekļus varētu meklēt Veselības ministrijas budžetā, kā arī piesaistot privātā sektora finansējumu. «Glābējsilītes uzstādīšana katrā Latvijas reģionā mums ļautu izglābt vēl vairāk jaundzimušo dzīvību,» pauda Dukšinskis.