Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Izjūk Timošenko vairākuma koalīcija Ukrainas parlamentā

Ukrainas prezidentam Viktoram Janukovičam otrdien radusies iespēja sākt jaunas valdības veidošanu, jo izjukusi premjerministres un viņa bijušās sāncenses Jūlijas Timošenko vairākuma koalīcija parlamentā.

Līdz šim Timošenko parlamentā bija vairākums pār Janukoviča vadīto Reģionu partiju, kas viņai deva iespēju saglabāt premjerministres posteni. Taču pēc 7. februārī notikušās prezidenta vēlēšanu otrās kārtas, kurā Janukovičam ar nelielu pārsvaru izdevās apsteigt savu sāncensi, vairāki mazāku partiju likumdevēji parlamentā pārgājuši opozīcijā, tādējādi izjaucot vairākumu.

«No šodienas parlamentā nav koalīcijas. Tādēļ es paziņoju, ka koalīcija ir pārstājusi eksistēt,» atklāja parlamenta spīkers Volodimirs Ļitvins.

Saskaņā ar Ukrainas konstitūciju politiskajiem līderiem tagad ir 30 dienas laika, lai izveidotu jaunu koalīciju. Ja noteiktajā termiņā tas netiks izdarīts, Janukovičam kā valsts prezidentam ir tiesības atlaist parlamentu un izsludināt vispārējas vēlēšanas, kuras citādi paredzētas ne agrāk kā 2012.gadā. Jaunu premjerministra amata kandidātu ir tiesības izvirzīt vairākuma koalīcijai. Tādējādi, ja Reģionu partijai izdosies izveidot koalīciju, Timošenko būs spiesta atkāpties no valdības vadītājas amata.

«Tagad sāk veidoties vairākums, kurš būs spējīgs izveidot jaunu koalīciju. Un mums noteikti ir vairākums, lai neatbalstītu valdību,» uzsvēra Reģionu partijas pārstāvis Aleksandrs Jefremovs.

Turpretī Timošenko parlamentārās frakcijas vadītājs Ivans Kiriļenko paziņoja, ka valdība ar cieņu atkāpsies, ja Janukovičam tiešām izdosies savākt vairākumam nepieciešamās 226 balsis.

«Ja viņi var atrast 226 balsis, mēs viņiem paspiedīsim roku un novēlēsim labu veiksmi,» sacīja Kiriļenko. «Ja valdība tiks izbalsota, līderi par katru cenu neturēsies pie saviem amatiem un nekavējoties atkāpsies.«

Ukrainas plašsaziņas līdzekļos izskanējusi informācija, ka gadījumā, ja Timošenko būs spiesta atkāpties, Janukovičs premjerministra amatā varētu iecelt kādu no savas partijas līderiem, piemēram, Mikolu Azarovu. Tomēr netiek izslēgta arī iespējamība, ka šis amats varētu tikt piedāvāts kādas citas partijas pārstāvim, piemēram Sergejam Tigipko vai Arsēnijam Jaceņukam, kuri prezidenta vēlēšanu pirmajā kārtā ierindojās attiecīgi trešajā un ceturtajā vietā.

«Visticamāk 230 deputāti atbalstīs koalīciju un izziņos Azarovu vai Jaceņuku par premjerministru,» uzskata politikas analītiķis Kosts Bondarenko.

Par spīti faktam, ka starptautiskie novērotāji vēlēšanas atzinuši par demokrātiskām un godīgām, Timošenko savu sakāvi nepieņem, apgalvojot, ka notikusi vērienīga balsu viltošana.