Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Politoloģe: TP un LPP/LC kopējs saraksts dotu pamatīgu triecienu

Ja Tautas partija (TP) un LPP/LC vienosies par kopīgu startu rudenī gaidāmajām Saeimas vēlēšanām, tas dos pamatīgu triecienu to iznākumam, uzskata politoloģe Lolita Čigāne.

Kā aģentūrai LETA norādīja Čigāne, ņemot vērā iepriekšējo Saeimas vēlēšanu pieredzi, kur, pārkāpjot priekšvēlēšanu aģitācijas ierobežojumus, partijas piespieda sabiedrību sevi izvēlēties, šāda «monstrāla un biedējoša» veidojuma parādīšanās nodrošinātu to, ka šajās vēlēšanās aģitācijas rezultāts varētu būt daudz iespaidīgāks.

«Baidos, kas paliks pāri no vidējā latvieša smadzenēm, kad pār viņa galvu gāzīsies priekšvēlēšanu aģitācijas vilnis,» viņa atzīst, uzsverot, ka šīm vēlēšanām turklāt paaugstināts atļautais priekšvēlēšanu tēriņu apjoms. «Atliek cerēt, ka Latvijas vēlētāji kopš iepriekšējām parlamenta vēlēšanām būs kaut ko iemācījušies un būs imūnāki pret reklāmām,» norāda politoloģe.

Vērtējot to, cik reāls būtu abu partiju kopējs starts 10. Saeimas vēlēšanās, Čigāne akcentē to, ka publiskajā apritē nonākusī informācija par šādu iespēju liecina, ka kaut kādā ziņā kurss uz to tuvināšanos jau ir sākts un, visticamāk, jau notikušas plašākas TP un LPP/LC biedru aptaujas par atbalstu apvienības izveidei.

Šāda iniciatīva, viņasprāt, lielā mērā saistīta ar Latvijas Pirmās partijas pozitīvo pieredzi, startējot apvienotā sarakstā ar «Latvijas ceļu», un uz šādu lēmumu pamudinājusi arī politisko partiju apvienības «Vienotība» izveide. Pati apvienošanās būtu mēģinājums LPP/LC un TP sevi pasniegt «jaunā mērcē», interesi par sevi uzkurinot kaut vai no pieļāvuma par kopīga saraksta izveidi, vērtē politoloģe.

No abu partiju ideoloģiju viedokļa, pēc politoloģes domām, TP un LPP/LC apvienība būtu «dīvains hibrīds», kas savā ziņā salīdzināms ar Zaļo un zemnieku savienību, kurā arī apvienojušās teju vai ideoloģiski pretējas partijas. Kamēr TP ir nacionāli konservatīva partija, LPP/LC ir vērsta uz sabiedrības integrāciju un liberālismu, tiesa, atsevišķos jautājumos, piemēram, ģimenes vērtību ziņā esot konservatīvākai par pašu TP, raksturoja eksperte.

Apvienības izveide no politisko pozīciju viedokļa izdevīga ir abām pusēm, jo TP tas dod cerību uz veiksmīgāku startu vēlēšanās. Savukārt bijušajai Latvijas Pirmajai partijai tā būtu izdevība iegūt sabiedrībā plašai sabiedrības daļai atpazīstamus līderus, jo, kā uzsver Čigāne, izņemot Rīgas vicemēru Aināru Šleseru, LPP/LC redzamākās sejas ir bijušā «Latvijas ceļa» pārstāvji.

Tādējādi LPP/LC kopēja saraksta veidošana būtu līdzeklis «līderības vakuuma» aizpildīšanai, uzskata Čigāne. «Tas ir mēģinājums sajūgt kopā Tautas partijas spilgtās personības ar ārkārtīgi spēcīgo LPP/LC sabiedrisko attiecību magnētismu, kas, protams, balstīts ievērojamos finanšu resursos. Tās ir aprēķina laulības,» viņa piebilst.

Jau ziņots, ka laikraksts «Telegraf», atsaucoties uz neoficiāliem avotiem, iepriekš ziņoja, ka TP un LPP/LC apsver iespēju Saeimas vēlēšanās startēt ar kopīgu sarakstu.

TP valdes loceklis Māris Kučinskis aģentūrai LETA norādīja, ka sarunas ar parlamentā opozīcijā esošo LPP/LC par sadarbību un kopēju startu Saeimas vēlēšanās turpināsies laikā, kad Latvijā atgriezīsies LPP/LC priekšsēdētājs Ainārs Šlesers.

«Sarunām par spēku konsolidāciju ir nākotne,» atzina Kučinskis. Viņš arī norādīja, ka gan TP, gan LPP/LC partijas nodaļās tiekot vērtēta abu partiju iespējamā sadarbība un pret to pagaidām nav saņemti iebildumi.

Ne tik optimistisks par abu partiju sadarbību bija LPP/LC valdes loceklis un frakcijas vadītājs Andris Bērziņš. Viņš aģentūrai LETA norādīja, ka visas runas par abu partiju sadarbību ir stipri pārsteidzīgas un šis jautājums nav apspriests pat partijas valdē.