Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Gadījums ar CVK grauj iepirkumu jēgu

Latvijas Sabiedrisko attiecību kompāniju asociācijas (LSAKA) biedru atklāta vēstule
par CVK Sabiedrisko attiecību pētniecības, konsultāciju un vadības pakalpojumu iepirkumu.
 
2010. gada 28. februārī LTV1 raidījums «De Facto» informēja par Centrālās vēlēšanu komisijas veikto iepirkumu par Sabiedrisko attiecību pētniecības, konsultāciju un vadības pakalpojumu. Raidījums norādīja, ka iepirkumā atkārtoti uzvarējis sabiedrisko attiecību nozarē nezināms uzņēmums SIA «Traps», kuru savulaik dibinājis pats CVK priekšsēdētājs Arnis Cimdars. Šobrīd uzņēmuma īpašnieks un vadītājs ir bijušais A. Cimdara padotais Jūlijs Muraškovskis. Pēc publiski pieejamās informācijas, vienīgais SIA «Traps» ienākumu avots esot CVK  iepirkumi, kuros jau vairākus gadus pēc kārtas uzvarējis šis uzņēmums, atklājuši žurnālisti. 

Esam pārliecināti, ka šādi gadījumi grauj valsts iepirkumu jēgu kā tādu, jo apstiprina gan to, ka augstas amatpersonas var tieši ietekmēt iepirkumu rezultātu, gan to, ka specifiska pakalpojuma iepirkumā var uzvarēt uzņēmumi, kas ikdienā ar šāda pakalpojuma sniegšanu nemaz nenodarbojas. Jebkura ārpakalpojuma iepirkuma jēga ir  vienkārša – konkursa rezultātā izvēlēties profesionāli un finansiāli vislabāko partneri, tādu, kura pakalpojums lietderīgi un efektīvi tērē Latvijas un ES nodokļu maksātāju naudu. Realitāte Latvijā ir diemžēl bieži vien ir cita.

Kopš pagājušā gada spēkā esošā Iepirkumu likuma jaunā redakcija stingri nosaka, kā ir veicami pakalpojumu iepirkumi par summu līdz 20000 latu, tomēr dažās valsts iestādēs vai iestādēs ar valsts kapitāla daļu, jaunās normas tiek interpretētas diezgan brīvi, sastādot tendenciozas iepirkumu dokumentācijas. Pateicoties sabiedrisko attiecību profesionālās vides aktivitātei un mediju atbalstam, daudz nepilnību, protams, tiek novērsts vēl konkursa gaitā. Un tomēr – ņemot vērā to, ka pēc būtības jaunā Iepirkumu likuma redakcija apstrīdēt pieņemto lēmumu pieļauj tikai tiesā (Iepirkumu uzraudzības birojs sūdzības par iepirkumiem līdz 20000 latu vairs neizskata), saprotams, ka vismaz daļa iepirkumu organizētāju ir «palaiduši vaļīgāk» arī savu godaprātu, sak’, neies jau neviens sūdzēties uz tiesu par tādu summu! Šāda motivācija acīmredzot ir vadījusi arī CVK un Arni Cimdaru! Mūsuprāt, Latvijas valstij tik svarīgā laikā, kad vēlētāju aktivitāte jau tā ir zema, ir bezatbildīgi un nekaunīgi apzināti riskēt ar vēlētāju uzticības zaudēšanu CVK un tās veiktajam darbam.

Tāpēc ar šo atklāto vēstuli mēs rosinām diskusiju Saeimā, medijos, Latvijas sabiedrībā par to, vai augstām amatpersonām, un arī Cimdara kungam šobrīd, pēc šādiem publiskotiem gadījumiem nebūtu lietderīgi pārvērtēt savu atbilstību amatam. Augsts amats nāk ar augstiem morāles principiem un atbildību par katru savu veikto darbu. Mēs ceram un esam pārliecināti, ka tas ir iespējams arī Latvijā.