Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Krievijas organizētās noziedzības grupējumi sāk dominēt rietumos

Pēdējos gados izvairījušies lietot apzīmējumu «Krievijas mafija», rietumvalstu tiesībsargi atkal sākuši par to runāt, atzīmējot, ka tajā ir aptuveni 300 000 cilvēku un ka šis grupējums dominē organizētās noziedzības jomā daudzās ārvalstīs.

Tiesībsargāšanas iestāžu darbinieki vairākās valstīs – tajā skaitā Spānijā, Grieķijā, Ungārijā, Itālijā, Francijā, Meksikā un ASV – bijuši pārsteigti, cik lielā mērā iebraucēji no bijušās padomijas kontrolē šo valstu organizētās noziedzības jomu, raksta Krievijas izdevums «Versija».

Publikācijā atzīmēts, ka Krievijas ieceļotāju grupām, kurās ir aptuveni 300 000 cilvēku, ir izdevies nostumt malā vietējos noziedzīgos grupējumus un iedibināt patstāvīgas «ietekmes jomas», lai nebūtu vajadzības «skaidrot attiecības ar ieroču palīdzību».

Nesen ASV muitas dienestam izdevās atklāt narkotirgoņu bandu, kas izmantoja zemūdenes, lai nogādātu savu preci no Dienvidamerikas uz Meksiku un tālāk uz ASV. «Versijas» veiktais pētījums liecina, ka šīs zemūdenes tika nopirktas kā «metāllūžņi» no kādas Ukrainas firmas, kas bija saistīta ar padomijas kara flotes dīzeļzemūdeņu norakstīšanu. Vēlāk šīs zemūdenes tika nogādātas Konstancas kuģu remonta rūpnīcā Rumānijā un pēc remonta devās pāri Atlantijas okeānam, lai kalpotu narkobaroniem. ASV krasta apsardze un muitas dienests atklāja vairākas zemūdenes, taču nav zināms, cik daudz tonnu narkotiku tās jau bija paguvušas pārvadāt un cik šo peldlīdzekļu palicis narkotirgoņu rīcībā.

Pēc izdevuma «Versija» datiem, Krievijas noziedzīgie grupējumi Spānijā kontrolē aptuveni 90 procentus narkotiku un nelegālā ieroču tirgus un bijuši iejaukti īru darboņa Pedija Doila slepkavībā, kas aktīvi darbojās šajā jomā Ibērijas pussalā. Doila slepkavības izmeklēšana un sekojošā tiesas prāva izraisīja publikāciju virkni par Krievijas organizētās noziedzības bandu aktivitātēm Spānijā un vairāku tās barvežu notiesāšanu.

Krievijas amatpersonas noraidoši reaģējušas uz ziņām par Krievijas organizētās noziedzības grupējumu darbību ārzemēs. Valsts domes Tieslietu komitejas priekšsēdētājs Pāvels Krašeņiņņikovs paziņojis, ka «zināmām grupām tur varētu būt etnisks raksturs», taču tas nedodot pamatu apgalvojumiem par «īpašas nacionālās mafijas klātbūtni tajā vai citā valstī».
«Runas par Krievijas mafiju ārzemēs ir mīts,» izteicies Interpola Krievijas biroja vadītājs Timurs Lahoņins. «Mafijas jēdziens paredz saikni ar politiskajām un valdības aprindām, un, manuprāt, šādā nozīmē ārzemēs nav Krievijas mafijas,» viņš pirms dažām dienām paziņoja preses konferencē Maskavā.

«Versijas» pētījumā teikts, ka Polija bija pirmā valsts Eiropā, kur iekļuva organizētās noziedzības grupējumi no Krievijas, izspiežot – kopā ar bandītiem no Ukrainas un Baltkrievijas – noziedzīgos grupējumus no Rumānijas un Albānijas, kas dominēja šajā jomā pirms Krievijas «kolēģu» ierašanās. Pētījumā apgalvots, ka Polijas policija nav spējusi tikt galā ar Krievijas organizētās noziedzības grupējumiem un Polijā turpinot darboties līdz 20 000 šo bandu dalībnieku, veidojot «skaitliski lielāko krievu noziedznieku diasporu pasaulē».

Pētījumā atzīmēts, ka būtu kļūda uzskatīt, ka Krievijas mafija darbojas galvenokārt tādās Austrumeiropas valstīs, kā, piemēram, Polija, Rumānija vai Ungārija. Pēdējos desmit gados Krievijas organizētās noziedzības grupējumi iefiltrējušies daudzviet pasaulē, arī Austrālijā, kur aktīvi iesaistījušies kibernoziegumos, Singapūrā, Britānijā un virknē citu valstu dažādos kontinentos. Pēdējos gados vairāku valstu tiesībsargi atklājuši, ka virkne naudas atmazgāšanas darījumu ar Krievijas noziedznieku līdzdalību veikti caur dažām Latvijas bankām.

Starptautiskā policijas aģentūra «Interpol» neapkopo datus, kas varētu dot vismaz aptuvenu priekšstatu par Krievijas noziedznieku skaitu ārzemēs. Taču pērn Itālijas ģenerālprokurors secinājis, ka ārvalstīs darbojas «līdz 300 000» noziedznieku no Krievijas, raksta «Versija». Pēc Itālijas tiesībsargu datiem, viena no plašākajām un ienesīgākajām Krievijas organizētās noziedzības grupējumu darbības jomām ārvalstīs ir nelegālos darījumos iegūtās naudas atmazgāšana ASV, Marianu salās un Guāmā. Pēc Itālijas tiesībsargu datiem, Krievijas darboņi prasījuši Meksikas narkobaroniem 30 procentus no ASV pārdoto narkotiku peļņas par šīs naudas atmazgāšanu. Itālijā Krievijas mafijas darboņi 2008. gadā esot izveidojuši apvienību ar vietējiem grupējumiem, to vidū «Cosa Nostra», un pārņēmuši kontroli pār visiem lauksaimniecības uzņēmumiem valstī.

Vācijas avīze «Suddeutsche Zeitung», atsaucoties uz amatpersonām un citiem avotiem, raksta, ka Eiropā darbojas aptuveni 160 000 noziedznieku no Krievijas, 70 000 itāliešu izcelsmes bandītu, 40 000 amerikāņu un 37 000 aziātu izcelsmes noziedznieku. Minhenē iznākošais laikraksts atzīmē, ka Krievijas bandīti ir labāk organizēti un veic vispārdrošākos noziegumus, tostarp starptautiskus ieroču darījumus, pamanoties palikt nesodīti.