Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Atjaunos Līgatnes papīrfabrikas ciematu

5. martā Līgatnes novada dome un «Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra» parakstīja vienošanos par projekta » Līgatnes papīrfabrikas ciemata kultūrvēsturiskās tūrisma takas izveide» īstenošanu. Šī vienošanā ir projekta aktivitātes «Valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļu saglabāšana, atjaunošana un infrastruktūras pielāgošana tūrisma produktu attīstībai» ietvaros, portālu informēja Līgatnes novada dome.«Apollo»

Projekta realizācija nodrošinās pirmās kultūrvēsturiskās tūrisma takas izveidi un ir sākums ilgtermiņa projektam, kurā, pamatojoties uz «Līgatnes papīrfabrikas ciemata izpētes un attīstības koncepciju», plānots izveidot trīs tūrisma maršrutus. Pirmās kārtas realizācijas kopējās izmaksas ir Ls 788753,- no kurām 63,23% sedz ERAF, 3% ir Valsts dotācija un atlikusī daļa - pašvaldības finansējums.

Kultūrvēstures tūrisma takai būs divi maršruti - «Līgatniešu dzīvesveids», kas ir stāsts par Līgatnes papīrfabriku un tās strādniekiem un «Līgatnes dabas loks» – maršruts, kurā apskatīt Līgatnes dabas pērles - Anfabrikas klintis, Lustūzi, Līgatnes 19 gadsimta inženieru sasniegumus – ūdensteces kanālu sistēmu ar mākslīgo ūdenskrātuvi un slūžu sistēmu, un atjaunotus vēsturiskos tiltiņus – Wilhelmin, Eizen.

Projekta pirmajā kārtā tiks atjaunotas divas no piecām papīrfabrikas ciemata dzīvojamām zonām – «Skolaskalns» un «Rīgaskalns», kā arī veikta vairāku infrastruktūras objektu rekonstrukcija un būvniecība, tai skaitā – uzbūvēts gājēju tilts pie papīrfabrikas, atjaunoti gājēju celiņi, izveidotas velosipēdu un autostāvvietas, un citi.

Projekta sagatavošanas darbs ilga trīs gadus. Sākumā bija ideja par nepieciešamību unikālo Līgatnes papīrfabrikas ciemata vēsturisko centru, kas ir vienīgais šāda veida industriālās apbūves koka ēku komplekss Eiropā, padarīt par tīkamu dzīvesvietu iedzīvotājiem un saistošu apskates objektu tūristiem. Tika piesaistīti ieinteresēti arhitekti un, sadarbībā ar Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekciju, tika uzsākts darbs pie «Līgatnes papīrfabrikas ciemata vēsturiskā centra izpētes un attīstības koncepcijas».

Salīdzinoši īsā laikā lika pamatus šī brīža projektam Līgatnē. Koncepcijas izstrādes procesu vadīja arhitekte, bijusī līgatniete Ināra Kārkliņa, un viņas uzņēmums - Arhitektu birojs «Forma». Koncepciju zinātniski pamatoja Karklins design Studio (Bostona, ASV), pielietojot patentētu pētniecības modeli un ņemot par piemēru realizētus projektus Amerikā, Anglijā un Somijā. Būtisks un neatsveras bija gan esošo, gan bijušo līgatniešu ieguldījums, kas nežēloja vēsturiskos fotodokumentus un atmiņu stāstus. Koncepcija izpelnījusies augstu novērtējumu Latvijas kultūrvēsturnieku aprindās.

Līgatnes papīrfabrikas ciemata vēsturiskais centrs ir Valsts nozīmes aizsargājams pilsētbūvniecības piemineklis. Tas veidojies un attīstījies kopsolī ar Līgatnes papīrfabriku un 20. gadsimta sākumā bijis viens no modernākajiem strādnieku ciematiem Eiropā ar hierarhizētu dzīvojamo modeli un visaugstākajiem sociālajiem standartiem.