Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Baltijas valstu nekustamā īpašuma asociācijas vienojas par sadarbību

Piektdien Rīgā Latvijas, Lietuvas un Igaunijas piecu nekustamā īpašuma asociāciju vadītāji parakstīja trīspusēju vienošanos par sadarbību un savstarpēju palīdzību.

Baltijas nekustamā īpašuma tirgus dalībnieki nonākuši pie atzinuma, ka starpreģionu sadarbība ir efektīvs līdzeklis, lai novērstu ekonomiskās krīzes negatīvo ietekmi. Būtiskas atšķirības tiesību aktos un īpašuma tiesību reģistrācijā, kā arī vienotas informācijas sistēmas trūkums izraisīja to, ka visās Baltijas valstīs nekustamā īpašuma tirgus mācījies tikai no savām kļūdām. Kaimiņu pieredze netika izmantota, un kopīga rīcība, ja tāda arī bija, ne vienmēr bija labi organizēta un koordinēta, norāda Latvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācija.

Vienošanos par sadarbību parakstīja Lietuvas Nekustamo īpašumu attīstības asociācijas prezidents Roberts Darģis, Lietuvas Nekustamo īpašumu aģentūru asociācijas prezidents Vits Zabiļus, Igaunijas Nekustamo īpašumu kompāniju asociācijas viceprezidents Jānuss Lauguss, Igaunijas Nekustamo īpašumu brokeru kameras prezidents Andruss Sonseins un Latvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācijas prezidents Edgars Šīns.

Pēc vienošanās parakstīšanas Šīns žurnālistiem uzsvēra, ka sadarbības mērķis ir veicināt Baltijas valstu nekustamā īpašuma tirgu pievilcības palielināšanos, samazināt birokrātiskos šķēršļus, kā arī palīdzēt valsts pārvaldes struktūrām apzināties un izmantot to pievienoto vērtību, ko pēc ekonomiskās situācijas uzlabošanās spēs dot nekustamā īpašuma nozare.

Šīns informēja, ka maija vidū vienošanos parakstījušās asociācijas Rīgā rīkos plašu nekustamā īpašuma aktuālajiem jautājumiem veltītu konferenci, kuras viens no mērķiem būs sniegt ieteikumus arī valsts pārvaldes institūcijām.

Lietuvas Nekustamo īpašumu attīstības asociācijas prezidents Roberts Darģis pauda cerību, ka nozares asociāciju sadarbība katrā no valstīm palīdzēs izveidot "racionālāku likumdošanu". Viņš informēja, ka asociāciju pārstāvji šodien apsprieduši vairākas nozarei svarīgas jautājumu grupas, piemēram, par investīciju piesaistes objektu būvniecībai atvieglošanu. Runāts arī par infrastruktūras izveidei un modernizācijai paredzēto līdzekļu racionālu un efektīvu izlietošanu, kas, pēc viņa vārdiem, patlaban nenotiek nevienā no Baltijas valstīm.

Latvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācija norāda, ka vienošanās paredz arī pieredzes apmaiņu, kā arī kopīgu profesionālo standartu izstrādi, jaunākās informācijas sniegšanu par stāvokli katras valsts nekustamā īpašuma tirgū un asociāciju darbību.

Asociācijas arī nolēmušas palīdzēt viena otrai un apvienot spēkus, lai pārstāvētu Baltijas nekustamā īpašuma tirgu starptautiski, kā arī savstarpēji sadarboties, nodrošinot piekļuvi internetā publicētajai nekustamā īpašuma vienotajai datubāzei MLS.

Vērtējot situāciju Baltijas valstu galvaspilsētu mājokļu tirgū, asociāciju pārstāvji norādīja, ka patlaban augstākās dzīvokļu cenas ir Viļņā, savukārt Tallinā un Rīgā pēc ievērojamā krituma cenas stabilizējušās un atsācies arī neliels to kāpums.

Komercīpašumu segmentā aina ir līdzīga visās Baltijas valstīs - brīvo telpu īpatsvars ir liels, bet tirdzniecības un biroju telpu nomas maksa - zema, atzina speciālisti.