Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Guļāns: bieži vien tiesāšanās notiek tikai tiesāšanās pēc

Var tiesāties, neviens to neaizliedz, taču bieži vien «tiesāšanās ir tikai tiesāšanās pēc», šodien žurnālistiem sacīja Augstākās tiesas (AT) Senāta Administratīvo lietu departamenta priekšsēdētāja pienākumu izpildītājs Andris Guļāns.

Viņš sacīja, ka tas tiesu noslogo un ir papildu darbs. Šādā situācijā cilvēkresursi un līdzekļi tiek izmantoti neefektīvi.

Guļāns norādīja, ka viens no AT veidotās judikatūras uzdevumiem ir, lai tiesneši, advokāti, bet arī valsts pārvaldes cilvēki zinātu, cik prognozējams ir tiesas nolēmums.

Tomēr, ja redzams, ka Senāts jau vairākās lietās pieņēmis līdzīgus nolēmumus un judikatūra jau ir pietiekami nostiprinājusies, dažkārt šķietot dīvaini, kāpēc spriedumi «tiek pārsūdzēti un pārsūdzēti», sacīja senators.

Viņš atzina, ka atsevišķās sarunās ar iestāžu pārstāvjiem tiek konstatēts: viņi saprot, ka nav nekādas perspektīvas, bet norāda, ka iestādes vadītājs dod uzdevumu spriedumu pārsūdzēt.

Pēc Guļāna teiktā, problēma ir ne tikai tas, ka tiesas tiek noslogotas ar papildu darbu, bet arī ar cilvēkresursu racionālu izmantošanu, pie tam ir jāmaksā valsts nodeva un drošības nauda.

Guļāns pauda pieļāvumu, ka līdzīga situācija varētu būt arī Senāta civildepartamentā.

AT priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs savukārt akcentēja, ka, runājot par valsts nodevām, ir tāda «jūtīga» lieta kā tiesas pieejamība, kur uzmanīgam jābūt, lai sabalansētu iespēju vērsties ikvienam tiesā ar spēju apmierināt visu vajadzības.

Šeit varētu būt runa par iespējamu Latvijas tiesas «lētumu», jo Latvijā ir salīdzinoši ļoti mazas valsts nodevas, sacīja Bičkovičs.

«Pamēģini patiesāties vienā Rietumu zemē, cik tas vispār maksā,» pauda AT priekšsēdētājs, piebilstot, ka, pirms sākt tiesāties par pieciem vai desmit latiem, ir jāpadomā, vai tas ir izdevīgi.

Lai gan, no otras puses, ir cilvēki, kam šīs summas ir viena mēneša uztura deva, tādejādi tas ir jūtīgs jautājums, atzina AT vadītājs.