Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Īslandieši referendumā noraida kompensāciju izmaksu «Icesave» lietā

Īslandieši sestdien notikušajā referendumā par tā dēvēto «Icesave» jautājumu, kā jau iepriekš prognozēts, noraidījuši vienošanos par Lielbritānijas un Nīderlandes pilsoņu banku krīzē ciesto zaudējumu kompensēšanu, liecina dati, kas iegūti pēc vairāk nekā 50% biļetenu apkopošanas.

Kā ziņo Īslandes raidsabiedrība RUV, aptuveni 93,6% vēlētāju balsojuši pret plašus protestus izraisījušo plānu, savukārt tikai 1,5% to atbalstījuši.

Vēl nav precīzi zināms, cik liela daļa no 230 000 balsstiesīgajiem izteica savu viedokli šajā referendumā, taču stundu pirms iecirkņu slēgšanas vēlētāju aktivitāte bija 54,45%, vēsta RUV.

Komentējot sākotnējos rezultātus, Īslandes premjerministre Johanna Sigurdardotira intervijā atzina, ka tas jau bija sagaidāms. «Šis nav nekāds pārsteigums,» viņa sacīja. «Pēc referenduma mūsu darbs ir sākt sarunu noslēgšanas procesu.«

Jau pirms referenduma Sigurdardotira norādīja, ka uzskata to par bezjēdzīgu un negrasās pati piedalīties.

Turpretī prezidents Olafurs Ragnars Grimsons pauda pārliecību, ka bija ļoti svarīgi šādu referendumu tomēr sarīkot. «Es uzskatu, ka referenduma rezultātu var uzskatīt par sabiedrības gribas izpausmi,» viņš atklāja ziņu aģentūrai AFP.

Kā ziņots, 31.decembrī Īslandes parlaments apstiprināja likumprojektu, kurā noteikts, ka valdība pārskaitīs 3,9 miljardus eiro (2,7 miljardus latu) Lielbritānijas un Nīderlandes valdībām, lai atlīdzinātu kompensācijas, kuras tās izmaksāja saviem pilsoņiem, sedzot bankrotējušās Īslandes bankas «Landsbanki» Nīderlandes un Lielbritānijas struktūrvienībā «Icesave» zaudētos noguldījumus. Tomēr janvāra sākumā Grimsons paziņoja, ka likumprojektu neparakstīs, tā vietā ierosinot šo jautājumu izlemt referendumā.