Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Nieri Latvijā vajag 57 pacientiem. Pirkt gan neviens negrasās

Latvijas Transplantācijas centra vadītājs Rafails Rozentāls situāciju patlaban salīdzina ar 90. gadu vidu, kad arī daudz cilvēku pat zvanījuši uz centru ar piedāvājumu pārdot nieri. Tagad gan vairāk sludinājumu internetā.

«Reiz bija tāds gadījums – atnāk divi puikas, grib pārdot nieri, prasa divus tūkstošus latu. Saku: man naudas nav. Viņi uzreiz: re, tur koridorā sēž kāds, kam vajag – vai nu viņš ņem manu nieri, vai nogalināšu. Es teicu: puikas, davai prom,» stāsta Rozentāls laikrakstam «Diena».

Rozentāls strikti norāda:  Transplantācijas centrā nestrādā orgānu piegādes starpnieki, bet mediķi, kuri operē. Tikai tādās atpalikušās valstīs kā Moldovā, Ukrainā, Pakistānā, Filipīnās, Indijā, Kolumbijā eksistē nelegāli kantori, kur var vienoties par nieres cenu.

«Orgāniem nav cenas un nevar būt, tas ir princips,» Rozentāls lūdz nepievērst uzmanību krīzes laika nodevai – nieru pārdevējiem. Tas neesot nopietni. Bieži vien viņi naudu gribot uzreiz un tad, kad jānāk uz pārbaudēm, nozūdot. Lai secinātu, vai niere derēs konkrētajam cilvēkam, saderības noteikšanai vajadzīgs teju gads, un to pārbauda pēc padsmit parametriem. Tieši pārbaudē ātri vien kļūstot skaidrs, kad lieta saistīta ar pārdošanu. Tad izpētes procesu aptur.

Rozentāls norāda, ka nieres atrašana ir paša pacienta uzdevums. Ja gribēs — ieies interneta sludinājumos un sameklēs vai arī paši ieliks sludinājumu, ka meklē donoru.

Interneta sludinājumu portālos arvien vairāk piedāvājumu pārdot nieri. Cena svārstās no 10 000 līdz 15 000 latu.

Cilvēki, kuri rindā nieri gaida vairākus gadus, atzīst, ka par šādiem sludinājumiem zina un labprāt maksātu par nieri, ja vien būtu nauda.

Latvijā trīs gadu ilga mākslīgās nieres operācija un ārstēšana pacientam izmaksā ap 35 000 latu, bet no donora iegūtas – ap 22 000. Kopumā vienas nieres transplantācija palīdz ieekonomēt vidēji 50 000 latu.