Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Līdz 71% sieviešu piedzīvojušas partnera fizisku vai seksuālu vardarbību

Piecpadsmit gadus pēc revolucionārās Pasaules sieviešu ceturtās konferences, kura notika Pekinā 1995. gadā, starptautiskajā sabiedrībā ir noteiktas skaidras tiesiskās normas par diskriminācijas aizliegumu un dzimumu līdztiesības aktīvu veicināšanu, un pilnvērtīgu iespēju nodrošināšanu sievietēm.

Šīs normas kā cilvēktiesību sastāvdaļa ir pieņemtas visās pasaules valstīs. Starptautiskajā sabiedrībā arī ir izveidotas struktūras, kas var efektīvi pārraudzīt sieviešu tiesību īstenošanu. Tādas, piemēram, ir ANO Komiteja jebkuras sieviešu diskriminācijas izskaušanas jautājumos («CEDAW komiteja») un ANO ģenerālsekretāra Īpašais pārstāvis jautājumos, kas saistīti ar vardarbību pret sievietēm konflikta situācijās.

Tomēr daudzās pasaules valstīs šo tiesību īstenošana norit lēni. No Pasaules veselības organizācijas nesen veiktā 10 valstu apsekojuma par sieviešu veselību un vardarbību sadzīvē izriet, ka no 15% līdz 71% sieviešu atzīst, ka ir bijušas pakļautas dzīvesbiedra vai partnera fiziskai vai seksuālai vardarbībai.

No 4% līdz 12% sieviešu atzīst, ka ir bijušas pakļautas fiziskai vardarbībai grūtniecības laikā. Katru gadu visā pasaulē ģimenes locekļi noslepkavo aptuveni 5000 sieviešu, lai aizsargātu ģimenes godu. Šajā situācijā sieviešu tiesību aizsardzības mehānismi netiek pietiekami izmantoti, un lielākā daļa sieviešu nezina, ka cietušajām personām ir iespēja iesniegt sūdzības individuālā kārtā, piemēram, ANO. Šie ir galvenie ES cilvēktiesību politikas uzdevumi trešās valstīs.

Briselē ES pilda savu uzdevumu un ievēro visaugstākos standartus. 8.martā ES Padome pieņems secinājumus par dokumentu «Vardarbības pret sievietēm izskaušana Eiropas Savienībā». ES ir jārāda piemērs arī mūsu iekšpolitikas jomās.