Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Zviedrijā atkal publicētas karikatūras par pravieti Muhamedu

Zviedrijas vadošie laikraksti trešdien atkārtoti publicējuši latviešu izcelsmes mākslinieka Lāša Vilka karikatūru par pravieti Muhamedu, kurā viņš attēlots kā suns.

Laikraksts «Dagens Nyheter» raksta, ka tas publicējis karikatūru, solidarizējoties ar karikatūristu.

«Lāšs Vilks nav viens šajā konfliktā. Draudi viņam galu galā ir draudi visai zviedru tautai,» raksta «Dagens Nyheter» ievadrakstā, kurā reproducēta pretrunīgi vērtētā karikatūra.

Īrijas policija otrdien apcietināja septiņus musulmaņus, kurus tur aizdomās par mēģinājumu nogalināt Vilku šīs karikatūras dēļ. Četri vīrieši un trīs sievietes otrdien tika apcietināti Korkas un Voterfordas pilsētās koordinētā operācijā ar ASV un Eiropas drošības aģentūrām.

Policija ziņo, ka bijusi sazvērestība ar mērķi nogalināt Vilku, par kura galvu kāds ar «Al Qaeda» saistīts grupējums piesolījis 100 000 dolāru (51 600 latu).

«Dagens Nyheters» aicina Zviedrijas valsti nodrošināt Vilkam «visu nepieciešamo aizsardzību». Varas iestādēm jāvēršas «pret uzbrukumu, kas vērsts pret vienu no mūsu fundamentālajām tiesībām - izteiksmes brīvību».

Tabloīds «Expressen» arī publicējis karikatūru līdz ar Vilka fotoattēlu.

«"Expressen» nolēma publicēt zīmējumu divu iemeslu dēļ: lai dotu iespēju lasītājiem redzēt pretrunīgi vērtēto darbu un aizsargātu izteiksmes brīvību, kas tiek aizvien vairāk apdraudēta», teikts avīzes publikācijā.

«Atvērtai sabiedrībai jādemonstrē, ka tā nepakļausies draudiem un ir gatava cīnīties par izteiksmes brīvību,» savā ievadrakstā uzsver avīze.

2007.gada augustā laikraksts Zviedrijas reģionālais laikraksts «Nerikes Allehanda» publicēja Vilka zīmējumu, kurā Muhameda galva pievienota suņa ķermenim.

Karikatūra izraisīja gan vietējo, gan pasaules musulmaņu dusmas, kuri pieprasīja avīzes atvainošanos un mudināja Zviedriju aizliegt tās atkārtotu publicēšanu.

Zviedrijas medijos tā izsauca dzīvu diskusiju par preses brīvību, bet musulmaņi Erebrū pilsētā, kur atrodas laikraksta «Nerikes Allehanda» redakcija, sarīkoja divas protesta demonstrācijas.

Ar starptautisko teroristu tīklu «Al Qaeda» saistīts grupējums izsludinājis 150 000 dolāru lielu atlīdzību par karikatūrista rīkles pārgriešanu, vai arī 100 000 dolāru par viņa nogalināšanu citā veidā. Savukārt par «Nerikes Allehanda» galvenā redaktora Ūlfa Johansona nogalināšanu piesolīti 50 000 dolāru.

Vilks otrdien paziņoja, ka viņu neuztrauc aresti Īrijā vai draudi viņa dzīvībai. «Es netrīcu no bailēm,» viņš teica Zviedrijas ziņu aģentūrai TT.