Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Īpašuma cenu pieaugumu prognozē katrs piektais

SEB Mājokļu cenu indikators uzrāda tālāku iedzīvotāju noskaņojuma stabilizāciju. Kopš 2009. gada maija indikators pieaudzis par 47.3 procentpunktiem, bet mēneša laikā – par 3.1 procentpunktu līdz -8.2 (iepriekšējā mēnesī indikatora vērtība bija 11.3).

Nekustamā īpašuma cenu pieauguma prognozētāju skaits ir sasniedzis augstāko līmeni kopš 2009. gada maija – patlaban jau katrs piektais iedzīvotājs sagaida mājokļu cenu kāpumu tuvākā gada laikā. Iepriekšējā mēnesī nekustamo īpašumu cenu palielināšanos prognozēja 16% respondentu, savukārt 2009. gada vasarā tikai 5%. Vispopulārākā atbilde, pie kuras pieturas  35% aptaujāto iedzīvotāju (iepriekšējā mēnesī – 37%), ir cenu nemainīgums turpmāko 12 mēnešu laikā.

Edmunds Rudzītis, SEB bankas sociālekonomikas eksperts: «Aplūkojot iedzīvotāju sadalījumu attiecībā uz cenu izmaiņām, redzams, ka cenu kāpumu prognozētāji un neitrāli noskaņotie iedzīvotāji kopā veido vairāk nekā pusi no kopējā Latvijas iedzīvotāju skaita (šomēnes jau 55%). Tādējādi vairākums Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka nekustamā īpašuma tirgū zemākais punkts ir jau pagātnē un cenas tuvākā gada laikā nebūs zemākas kā patlaban. Iespējama tālāka iedzīvotāju noskaņojuma uzlabošanās tendences turpināšanās, tomēr plāni attiecībā uz nekustamā īpašuma nodokļa likmes palielināšanu var mainīt šo tendenci un samazināt iedzīvotāju optimismu.»

28% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka pēc gada mājokļu cenas būs zemākas nekā šobrīd (salīdzinājumam – iepriekšējā mēnesī – 27%). Nekustamā īpašuma tālāka cenu krituma prognozētāju skaits kopš 2009. gada maija ir samazinājies vairāk nekā divas reizes jeb par 33 procentpunktiem (2009. gada maijā tā uzskatīja 62% aptaujāto iedzīvotāju).

Novērtējot optimistu grupu pēc demogrāfiskiem radītājiem, var secināt, ka visvairāk šajā grupā ir cilvēki vecumā no 25 līdz 34 gadiem, kur optimistu skaits mēneša laikā pieaudzis visstraujāk –
no 17% iepriekšējā mēnesī līdz 24% šomēnes.

Noskaņojums mainās arī līdz ar ienākumiem – jo zemāki ir respondentu ienākumi, jo pesimistiskāks ir noskaņojums attiecībā uz cenu pieaugumu: 32% respondentu ar augstiem ienākumiem uzskata, ka nekustamā īpašuma cenas gada laikā uzrādīs pieaugumu, savukārt tikai 15% iedzīvotāju ar zemiem ienākumiem un 20% iedzīvotāju ar vidējiem ienākumiem izsaka tādu pašu prognozi.

Latvieši ir optimistiskāki savās prognozēs: 21% latviešu (iepriekšējā mēnesī – 18%) un 18% cittautiešu (iepriekšējā mēnesī - 13%) uzskata, ka pēc gada mājokļu cenas būs augstākas nekā šobrīd.