Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Šķēle piedāvā slēgt sabiedrisko līgumu

Lai nekavējoties uzlabotu ekonomisko situāciju, Tautas partijas līderis Andris Šķēle rosina valdībai un sociālajiem partneriem noslēgt sabiedrisko līgumu, kurš būtu saistošs arī nākamajām valdībām.

Saskaņā ar Šķēles piedāvājumu, valdībai, parakstot šo līgumu, jāapņemas nepaaugstināt kopējo nodokļu slogu, tādējādi vairojot uzņēmējdarbības vides prognozējamību. Tāpat valdība apņemtos izveidot bezdeficīta budžetu nu atdot parādus desmit gadu laikā, kā arī samazināt ministriju skaitu līdz deviņām, valsts funkcijas nododot privātajam sektoram, kas valsts budžetā ietaupītu 100 miljonus latu.

Tāpat līgums paredzētu noteikt valsts pārvaldes tēriņu griestus, ieviest valstī e-pārvaldi un publiskot visas valsts pārvaldes algas.

Arodbiedrībām, parakstot šo līgumu, būtu jāapņemas iesaistīties ēnu ekonomikas un aplokšņu algu apkarošanā, nepieprasīt darba algas palielināšanu straujāk par darba ražīguma pieaugumu, kā arī pilnveidot savus strādājošo pārstāvniecības principus atbilstoši Eiropas Savienības praksei.

Savukārt darba devējiem publiski būtu jāapņemas atbalstīt valsts piedāvātās iniciatīvas darba vietu radīšanai, kā arī paaugstināt darba ražīgumu. Tiem jāapņemas godprātīgi maksāt nodokļus, atbalstīt ēnu ekonomikas un aplokšņu algu apkarošanu, kā arī jāsniedz racionāli un sabalansēti priekšlikumi uzņēmējdarbības vides uzlabošanai.

Šķēle arī piedāvājis slēgt savstarpējo vienošanos starp «Jauno laiku» un Tautas partiju.  Šī vienošanās paredzētu nevirzīt un neatbalstīt lēmumus par nodokļu paaugstināšanu 2010. un 2011.gadā.

Tā paredzētu līdz 1.maijam iesniegt Saeimā nepieciešamos likumprojektus par valsts pārvaldes reformu, kas paredzētu ministriju skaita samazināšanu līdz 8-9 un valsts funkciju deleģēšanu privātajam sektoram ar mērķi panākt 100 miljonu latu ietaupījumu valsts budžetā, kā arī līdz 1. jūnijam valdībā sākt skatīt 2011.gada valsts budžeta projektu un iesniegt to Saeimā ne vēlāk kā līdz 2010. gada 1. septembrim.

Kā ceturtais punkts paredzēts nekavējoties uzsākt darbu pie Sabiedriskā līguma noslēgšanas ar sociālajiem partneriem un līdz 1.jūlijam vienoties par darba devēju, darba ņēmēju un valdības saskaņotu rīcību un atbildību valsts izaugsmes atjaunošanai.