Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Jaunattīstības valstis iesaistās bīstamā bruņošanās sacensībā

Jaunattīstības valstis nestabilajos pasaules reģionos beidzamo piecu gadu laikā iesaistījušās «bīstamā bruņošanās sacensībā», ieguldot milzīgas naudas summas kara aviācijā, teikts Stokholmas Starptautiskā miera pētījumu institūta (SIPRI) gadskārtējā ziņojumā, kas tiks publiskots pirmdien.

Kā norādīts šajā dokumentā, laikā no 2005. līdz 2009.gadam globālie bruņojuma tirdzniecības apjomi pieauguši par 22% salīdzinājumā ar laika posmu no 2000. līdz 2004.gadam.

Kaujas lidmašīnu īpatsvars kopējā tirdzniecības apjomā beidzamo piecu gadu laikā sasniedzis 27%.

«Šo potenciāli destabilizējošo bruņojuma sistēmu pasūtījumi un piegādes raisa bažas par bruņojuma sacensību tādos spriedzes reģionos kā Tuvie Austrumi, Ziemeļāfrika, Dienvidamerika, Dienvidāzija un Dienvidaustrumu Āzija,» norādīts ziņojumā.

Toni šai ziņā uzdod dabas resursiem bagātās valstis, ieguldot nopelnītos līdzekļus savas kara aviācijas veidošanā un pamudinot kaimiņzemes neatpalikt, izteicies šīs jomas eksperts Pols Holtoms.

«Jāvaicā, vai tas ir adekvāts resursu ieguldījums reģionos ar augstu nabadzības līmeni,» viņš piebildis.

Konkrēti, Dienvidamerikā bruņojuma imports beidzamo piecu gadu laikā salīdzinājumā ar šā gadu tūkstoša sākumu pieaudzis par 150%.

Kā atzinis sacījis SIPRI Latīņamerikas reģiona eksperts Marks Bromlijs, tas liecina par pieaugošu bruņošanās sacensību reģionā un nepārprotami norāda uz nepieciešamību mazināt tur spriedzi, sekmēt atklātumu un savstarpēju uzticēšanos.

Piemēram, Brazīlija šobrīd gatavojas iegādāties 36 iznīcinātājus, izvēloties starp Francijas «Rafale», Zviedrijas «Gripen» un ASV F/A-18.

Ne mazāk intensīva bruņošanās sacensība beidzamo piecu gadu laikā iezīmējusies Dienvidaustrumu Āzijā, kur Malaizija palielinājusi savu ieroču importu par 722%, Singapūra - par 146% un Indonēzija - par 84%.

Singapūra līdz ar to kļuvusi par pirmo Dienvidaustrumu Āzijas valstu asociācijas (ASEAN) dalībvalsti, kas SIPRI sarakstā ierindojas starp desmit lielākajām bruņojuma importētājām kopš Vjetnamas kara beigām un kopumā šobrīd ieņem septīto vietu.

«Pašreizējais bruņošanās vilnis Dienvidaustrumu Āzijā var destabilizēt šo reģionu, apdraudot desmitiem gadus ilgušo mieru,» norāda SIPRI eksperti.

Savu militāro poteniciālu strauji cenšas palielināt arī Vjetnama, kas pērn pasūtījusi zemūdenes un iznīcinātājus.

Devīto vietu lielāko importētāju sarakstā ieņēmusi Alžīrija.

Tikmēr pirmajā vietā pasaules bruņojuma eksportētāju sarakstā joprojām atrodas ASV ar 30% no globālā tirgus apjoma. 39% no šā eksporta kopējā apjoma nonāk Āzijas un Klusā okeāna baseina reģionā, kam ar 36% seko Tuvie Austrumi.

No visa Krievijas un ASV parasto ieroču eksporta apjoma kaujas lidmašīnas veido attiecīgi 40% un 39%.