Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Paātrināsies valdības lēmumu pieņemšanas procedūra

Pēc Ministru prezidenta Valda Dombrovska iniciatīvas Ministru kabineta kārtības rullī ir veiktas izmaiņas, kuras stājušās spēkā pirmdien un paredz virkni būtisku procedūru uzlabojumu valdības lēmumu pieņemšanas procesā.

Izmaiņu mērķis – atslogot Ministru kabineta sēdes no valdībai nebūtiskiem jautājumiem, vairāk laika atvēlot konceptuāli nozīmīgu un plaši debatējamu jautājumu izskatīšanai, informē Ministru kabinetā.

«Tieši šajā laika posmā, kad valdības lēmumu būtiskāko daļu aizņem jautājumi, kam ir tieša ietekme uz valsts budžetu un finanšu sistēmas stabilitāti, ir neattaisnojami tērēt valdības sēžu laiku tādiem jautājumiem, kas var tikt izlemti saskaņojot tos ārpus kabineta. No darba organizācijas viedokļa šādas izmaiņas ir solis uz priekšu un papildus laika ieguvums,» atzīst premjers Valdis Dombrovskis (JL).

Kārtības rullī ieviests jauns dokumentu saskaņošanas veids - noklusējuma saskaņojums, kas atšķiras no parastās izsludināšanas un saskaņošanas kārtības ar to, ka saskaņošanas laiks ir viena nedēļa parasto divu nedēļu vietā un projekta izstrādātājs, izsludinot projektu nenorāda, kuru institūciju atzinumi būs nepieciešami.

Noklusējuma saskaņošanas procedūru varēs piemērot tiesību aktu projektiem: kuriem nav ietekmes uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem; kuri neskar administratīvo procesu; kuri neskar valsts pārvaldes uzdevumu deleģēšanu; kuri neskar cilvēka pamattiesību jautājumus. Kā arī kuri izstrādāti, lai nodrošinātu ES prasību ieviešanu vai LR saistošu starptautisko līgumu izpildi un satur: konkrētas tehniskas un drošības prasības; tehniskās specifikācijas; dokumentu paraugus; sistematizētus objektu sarakstus; nomenklatūras kodus statistiskajām vajadzībām. Kā arī normatīvajos aktos aizstātu institūcijas nosaukumu, ja lēmums par attiecīgo institūciju (piemēram, tās reorganizāciju) pēc būtības ir jau pieņemts.

Šis jauninājums lielā mērā sasaucas ar uzdevumu Tieslietu ministrijai strādāt pie regulējuma izstrādes, kas ļautu ministram izdot noteikumus – ārējus normatīvus aktus, t.i. tādus, kas var būt saistoši privātpersonai. Ņemot vērā, ka risinājums minētā uzdevuma īstenošanā ir ilgtermiņa jautājums, noklusējuma saskaņojuma procedūra ir ierosināta kā alternatīva, kuras mērķis ir samazināt resursu patēriņu, virzot lēmuma pieņemšanai tehniska rakstura normu gadījumā. Tas īpaši attiecas uz tehniska rakstura Eiropas Savienības direktīvu prasību ieviešanu. Turklāt, noklusējuma saskaņojuma procedūru ir iespējams ieviest nekavējoties.

Attiecībā uz parastajiem tiesību aktu projektiem ir noteikta tehniski atvieglotāka saskaņojuma izteikšana. Ja par projektu nav ne iebildumu, ne priekšlikumu, «atzinuma» sniedzējs dokumentu aprites un kontroles sistēmā (DAUKS) atzīmē, ka projektu saskaņo. Projekta autors automātiski no sistēmas DAUKS uz savu e-pasta adresi saņem paziņojumu, par šādu saskaņojumu.

Projekti un tiem pievienojamie dokumenti Valsts kancelejā iesniedzami tikai elektroniski sistēmā DAUKS uz Valsts sekretāru sanāksmēm (VSS), Ministru kabineta komitejas (MKK) un Ministru kabineta (MK)sēdēm un Ministru prezidenta rīkojuma projekti parakstīšanai.
 
Ministru kabineta Kārtības rullī tiek reglamentēta audioierakstu veikšana MKK sēdēs, MK sēdes atklātajā daļā, slēgtajā daļā (izņemot valsts noslēpuma objektus). Audioierakstu mērķis ir nodrošināt iespēju precizēt sēžu protokolus, t.sk., ja tiek apšaubīta protokolā izdarītā ieraksta atbilstība sēdes gaitā debatētajam un pieņemtajam lēmumam

Lai nodrošinātu audioieraksta kvalitāti personas izsakās pēc sēdes vadītāja uzaicinājuma, ja sēdes vadītājs nenosauc uzaicinātā runātāja vārdu, uzvārdu un amatu, to nosauc pats runātājs pirms uzsāk uzstāšanos. Lai iepazītos ar sēdēs veiktajiem audioierakstiem Valsts kancelejā iesniedzams pieteikums rakstveidā, brīvā formā, var pa e-pastu.

Audioierakstu var noklausīties VK uz vietas vai saņemt interneta lapas saiti uz šo audioierakstu, taču Valsts kanceleja audioierakstu neapstrādā atbilstoši pieprasītāja vajadzībām. Ierobežotas pieejamības informācijas pieprasīšanas gadījumā piemēro arī attiecīgos normatīvos aktus, kas aizsargā šādu informāciju.