Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Komercobjektu attīstīšana nav izdevīga zemās nomas maksas dēļ

Komercobjektu - biroju ēku, tirdzniecības platību - attīstīšana patlaban nav izdevīga, jo telpu nomas maksa ir zema, intervijā biznesa portālam «Nozare.lv» sacīja būvniecības uzņēmuma «Merks» valdes priekšsēdētājs Ivars Geidāns.

«Patlaban ir diezgan nereāli attīstīt komercobjektus, cerot tos iznomāt, jo nomas maksa ir ļoti zema. Mums gan notiek pārrunas ar diviem klientiem, kas ēkas Skanstes ielā vēlas būvēt sev. Viņi uzskata, ka laiks tam ir ļoti piemērots, jo izmaksas ir zemas,» skaidro būvnieks.

Viņš uzskata, ka «lielie tirdzniecības centri aptver visu Rīgu, visus galvenos virzienus», tādēļ jauni tuvākajos gados, visticamāk, netaps. Iespējams, varētu paplašināties esošie centri vai kāds parādīties ārpus Rīgas.

Līdz šim «Merks» daudzus komercobjektus, piemēram, «Latvijas Krājbankas», «DnB Nord bankas» jaunās ēkas Skanstes ielā, «Tallink» viesnīcu Elizabetes ielā, būvējis un attīstījis konkrētiem uzņēmumiem, pēc tam šīs ēkas tiem pārdodot vai iznomājot.

Skaidrojot šāda darbības modeļa izvēli, Geidāns norāda, ka 90.gadu otrajā pusē bijis diezgan daudz investoru, kas šeit vēlējās kaut ko attīstīt, taču Latvija viņiem bija sveša zeme, daudzas lietas bija nesakārtotas, tādēļ bijis nepieciešams partneris, kas zina vietējos apstākļus. «Viņi bija gatavi samaksāt, bet negribēja uzņemties saistības un iesaistīties dažādu jautājumu risināšanā,» skaidro būvnieks.

Tolaik «Merks» Rīgā iegādājies zemes gabalus, kuri pēc kāda laika varētu būt perspektīvi, piemēram, tagadējā tirdzniecības centra «Spice» apkārtnē. «Pēc tam parādījās klienti, kam varējām piedāvāt šīs konkrētās vietas. Varējām viņiem piedāvāt precīzas izmaksas gan zemei, gan būvniecībai. Paši visu projektējām. Šāds modelis bija abpusēji izdevīgs, un arī tagad tas strādā,» stāsta Geidāns.

«Spices» apkārtnē kopumā uzņēmums iegādājies 12 hektārus zemes. «Tagad tur uzbūvēts gan tirdzniecības centrs, gan vairāki autosaloni, gan citi objekti. 1997.gadā vajadzēja pieņemt ļoti drosmīgu lēmumu, jo Rīgā nekā tāda nebija, mūsu visu domāšanas veids bija pilnīgi citāds. Pirmajā projektā «Spices» platība bija kādi 5000 kvadrātmetru, un mums šķita, ka tas ir kaut kas milzīgs. Tagad «Spices» kopējā platība ir aptuveni 100 000 kvadrātmetru,» norāda «Merks» vadītājs.