Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Freimanis: sabiedrība arvien vairāk dzīvo ar antivalsts noskaņu

Ļoti daudz ļaužu no padomju laika iemantojuši fantastisko iespēju dzīvot citā vidē, galīgi ignorējot valsti, uzskata sociologs, pētījumu centra «Latvijas fakti» direktors Aigars Freimanis.

Intervijā «Latvijas Avīzei» viņš šim novērojumam kā piemēru min iedzīvotāju ienākuma nodokļu ieņēmumu kritumu un PVN ieņēmumu celšanos.

«Tātad – sarūkot algām, palielinās pirktspēja! Tā ir zīme, ka «apakšā» notiek stihiski, uz izdevīgumu balstīti procesi. Tā ir tā pilsoniskā sabiedrība, pēc kuras brēc politiķi, bet kura veidojas pati un dzīvo aizvien vairāk ar antivalsts noskaņu,» klāsta Freimanis.

Viņaprāt, cilvēki nevēlas iet ielās un prasīt kaut ko no valdības, ja izdzīvošanas modelis ir tepat uz vietas atrodams, proti – nemaksāt nodokļus, sadarboties un mijiedarboties pret valsti. Iedzīvotāji nevēlas iet protestos, lai nenonāktu policijā un lai nebūtu lieku izdevumu.

«Mums pilsoniskā sabiedrība ir pašpietiekama alternatīva, kurā brīžiem grūtāk, brīžiem vieglāk, bet tā dzīvo savu dzīvi. Tas ir ļoti attīstīti un tas pieļauj, ka visskaļāk pret naudas atmazgāšanu kliedz tas, kurš pats ar to nodarbojas. Ja kāds pavisam izkrīt no aprites, tad viņš brauc projām. Durvis ir vaļā,» spriež sociologs.

Vaicāts par lielo neuzticēšanos nevalstiskajām organizācijām, Freimanis skaidro, ka tas ir «treniņš» no padomju un muižas laikiem – neveidot ilgtspējīgas saites un struktūras, uzticēties tikai tam, ko pats vari sarunāt un pēc tam varbūt atkārtot.

«Tā ir drošāk, garantētāk. Līdzās ir arī neticība – kāda jēga piedalīties, es labāk spēlēju savu spēli,» piebilst Freimanis.