Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Cik naski uz epastiem atbild ministri?

Jau nepilnu diennakti pēc jautājumu nosūtīšanas epastā var saņemt paša Beļģijas finanšu ministra Didiera Reindera atbildi, kamēr uz mūsu pašu Finanšu ministrijas ierēdņu atbildēm jāgaida teju nedēļu, sestdien raksta «Latvijas Avīze».

Tas rosinājis veikt eksperimentu un noskaidrot, cik ātrā laikā uz epastiem atbild Latvijas ministri.

Pirmdienā premjerministram un visiem 14 ministriem tika nosūtīti epasti ar četriem vienādiem jautājumiem. Lai ministrs pats atbildētu uz jautājumiem, tie bija adresēti katram personiski, piemēram: vai amatpersona lasa savu darba epastu?

Eksperimentā laikraksts secinājis, ka teju visu ministru elektronisko pasta kastīti pārbauda pats tās īpašnieks. Saņemtās atskaites par sūtījumiem liecināja, ka vēstuli patiešām saņēmis adresāts, vienīgi vides ministram Raimondam Vējonim adresēto vēstījumu sistēma automātiski pārsūtīja vēl diviem ministrijas darbiniekiem.

Jau tajā pašā dienā, 8. martā, uz jautājumiem atbildēja 6 no 15 valdības pārstāvjiem. Turklāt visi personīgi. Pirmais, 18 minūtes pēc epasta nosūtīšanas, atbildi sniedza ekonomikas ministrs Artis Kampars (JL). Vēl pēc četrām minūtēm atbildēja ārlietu ministrs Māris Riekstiņš TP), kurš gan atzinis, ka lielākoties viņa epastā ienākušās iedzīvotāju vēstules tiek nodotas ministrijas speciālistiem.

Eksperimentā atklājās, ka ministri savu darbu veic arī vēlu vakaros. Piemēram, reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs Edgars Zalāns (TP) atbildēja īsi pirms pusnakts. Bet vides ministrs Vējonis atbildēja pusvienos naktī.

Ministru atbilžu gaidīšanai tika atvēlēta nedēļu. Satiksmes ministrijas sabiedrisko attiecību vadītāja Ilze Eida lika saprast, ka rakstīt personīgi ministram nav ļauts. Jebkuri jautājumi ministram esot jāsūta sabiedrisko attiecību daļai.

Bet tieslietu ministra Mareka Segliņa (TP) vietā atbildēja viņa padomnieks, veselības ministres Baibas Rozentāles (TP) vietā – palīdze Agita Grizāne. Bet izglītības un zinātnes ministres Tatjanas Koķes (ZZS) vietā – preses sekretāre Agnese Korbe. Ministre šajās dienās bijusi komandējumā, tādēļ lūgusi atbildēt preses sekretāri.

Pēc nedēļas, 15. martā, uz laikraksta nosūtītajiem jautājumiem nebija atbildējuši trīs ministri – labklājības ministrs Uldis Augulis (ZZS), Vējonis un zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS), kā arī Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (JL). Tiesa, vides ministra pārstāvji jau 8. martā sniedza atbildi, ka ministrs līdz 16. martam ir atvaļinājumā.

Politikas eksperti uzskata, ka ministri Latvijā ir gana pieejami. «Ministra personīgas atbildes sūtītājam būtu izņēmums,» uzskata Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes komunikācijas studiju nodaļas asociētais profesors Ojārs Skudra. Tādēļ pastāvot prakse veidot biežāk uzdoto jautājumu arhīvu ar atbildēm, kur ministrijas mājaslapas apmeklētājs var mēģināt atrast atbildi.

Politologs Ivars Ijabs uzskata, ka ministram nav jāatbild katram sūtītājam personīgi, taču muļķīgi būtu arī pilnībā ignorēt savu publisko epasta kastīti.