Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Francijas reģionālajās vēlēšanās Sarkozī partijai draud sakāve

Francijā svētdien notiek reģionālo vēlēšanu otrā kārta, kurā prezidenta Nikolā Sarkozī pārstāvētajai Tautas kustības savienības (UMP) draud pilnīga sagrāve.

Vēlēšanu pirmajā kārtā, kas notika 14.martā, UMP saņēma 26,2% balsu, kamēr opozīcijā esošie sociālisti izcīnīja 29,4%.

Pirms balsošanas otrās kārtas 20 no 22 kontinentālās Francijas reģioniem sociālisti apvienojušies ar zaļo partiju «Eoripas ekoloģija» un apvienību «Kreiso fronte». Kā liecina sabiedriskās domas pētniecības organizācijas CSA veiktā aptauja, kuras rezultāti piektdien publicēti laikrakstā «Le Parisien», sociālistu vadītā koalīcija valsts mērogā varētu iegūt 56% balsu, kamēr UMP atbalstu izteikuši tikai 36% francūžu.

«Mums vajadzētu pieredzēt pagājušās svētdienas rezultātu apstiprināšanos vai pat nostiprināšanos,» uzskata Parīzes Politisko pētījumu institūta līdzstrādnieks profesors Lorāns Dibuā. «Spēle ir galā.«

UMP pirms otrās vēlēšanu kārtas nav piesaistījusi sabiedrotos un paļaujas, ka pie urnām dosies tie 53,7% balsstiesīgo, kas iepriekšējā balsošanas kārtā palika mājās.

«Es aicinu prezidenta vairākuma vēlētājus mobilizēties,» vienā no priekšvēlēšanu mītiņiem šīs nedēļas sākumā uzsvēra premjerministrs Fransuā Fijons.

Otrajā vēlēšanu kārtā ir tiesības piedalīties to partiju sarakstiem, kuri 14.martā izcīnīja vismaz desmit procentus balsu. Šīm partijām ir tiesības savās listēs iekļaut to sarakstu pārstāvjus, par kuriem balsojuši vismaz pieci procenti vēlētāju.

Sociālisti, zaļie un Kreiso fronte apvienojušies visos kontinentālās Francijas reģionos, izņemot Bretaņu, kur ekologi startē ar atsevišķu sarakstu, un Limuzēnu, kur kopīgajai listei atteicās pievienoties kreisie ekstrēmisti.

Taču arī šajos abos reģionos 14.martā sociālisti UMP pārspēja par vairāk nekā desmit procentpunktiem.

Kā liecina CSA aptauja, galēji labējā Nacionālā fronte tajos 12 reģionos, kuros tā iekļuva otrajā vēlēšanu kārtā, var cerēt uz 14% balsu, tādējādi atņemot UMP daļu vēlētāju.

Arī otrajā vēlēšanu kārtā 55% vēlētāju varētu nepiedalīties, liecina SCA aptauja, kas veikta trešdien un ceturtdien un kuras laikā intervēti 839 respondenti.

Sarkozī, kura popularitāte kritusies līdz rekordzemam līmenim, atturējies no aktīvas iesaistīšanās priekšvēlēšanu kampaņā un nav komentējis arī pirmās balsošanas kārtas rezultātus.

Iepriekšējās reģionālajās vēlēšanās sociālisti kopā ar saviem sabiedrotajiem uzvarēja 20 no 22 reģioniem, atkarojot UMP 12 reģionus. Tomēr tas neliedza Sarkozī 2007.gadā gūt pārliecinošu uzvaru prezidenta vēlēšanās.

Tagad sociālisti cer pārņemt savā kontrolē visus 22 reģionus, taču UMP var paziņot par savu uzvaru, ja viņiem tas neizdosies, uzskata Dibuā. Šobrīd UMP kontrolē tikai Elzasu un Korsiku.

14.martā UMP Elzasā ieguva 35% balsu, aptauja, kuru pēc žurnāla «Le Figaro» pasūtījuma veikusi sabiedriskās domas pētniecības organizācija «OpinionWay-Fiducial», liecina, ka šobrīd konservatīvajiem un sociālistiem šajā reģionā ir vienlīdz lielas izredzes - katru no sarakstiem atbalsta 43,5% vēlētāju.

Korsikā, kur otrajā kārtā kopumā sacentīsies četri saraksti, tostarp divas nacionālistu partijas, par partijām, kas apvienojušās sociālistu vadītajā sarakstā, 14.martā kopumā balsoja 40,1% vēlētāju, kamēr UMP izcīnīja tikai 21,3% balsu.