Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Iespējams, notikusi vērienīga krāpšana «RSK apdrošināšanas AS»

Rīgas mērs Nils Ušakovs (SC) pirmdien nāca klajā ar paziņojumu par iespējamu vērienīgu krāpšanu «RSK apdrošināšanas AS» (RSK). Iespējams, izkrāpts vairāk nekā miljons latu.

Ušakovs nosūtījis lietas materiālus Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB).

Kā liecina informācija, ko sagatavojis RSK likvidators, laikā no 2008.gada līdz 2009.gada vidum ir tikuši būtiski sagrozīti sabiedrības finanšu rādītāji, lai slēptu patieso sabiedrības finansiālo stāvokli.

«Informācija, kas ir atklājusies RSK likvidācijas procesā, liek secināt, ka jau pirms gada RSK ir bijusi uz maksātnespējas robežas un jau pirms gada bija jārisina jautājums par uzņēmuma turpmāko darbību. Paralēli, iespējams, tika izkrāpti ievērojami pašvaldības līdzekļi, savukārt desmitiem tūkstošu maznodrošināto Rīgas iedzīvotājiem tā rezultātā ir radītas problēmas ar veselības apdrošināšanas polišu izmantošanu. Iepazīstoties ar manā rīcībā esošo informāciju, jāsecina, ka šāda veida rīcība nebija iespējama bez augstu tā laika Rīgas domes amatpersonu līdzzināšanas un dati tika sagrozīti apzināti,» norāda domes priekšsēdētājs.

Grāmatvedības datu sagrozīšana ļāva uzradīt maldinošu informāciju par RSK patieso finansiālo stāvokli. Tāpēc 2009.gada sākumā, kad iepriekšējā sasaukuma Rīgas dome skatīja jautājumu par RSK finansiālo stāvokli, tā tika apzināti maldināta par situāciju uzņēmumā, situācija tika uzrādīta sliktāka nekā patiesībā, tādējādi no pašvaldības, iespējams, izkrāpti 1,25 miljoni latu (2009. gada 5. jūnija RD lēmums par RSK pamatkapitāla palielināšanu), kas it kā bija nepieciešami RSK finansiālās situācijas stabilizēšanai, kaut gan patiesībā tas nebija nepieciešams.

Šāda grāmatvedības datu sagrozīšana ļāva nepamatoti samazināt uzņēmuma vērtību, kas, ņemot vērā pērn gada sākumā plānoto uzņēmuma privatizāciju, iespējams, par vairākiem miljoniem būtu mazinājusi pašvaldības ieņēmumus. Visi šie fakti liek domāt par vērienīgu, labi plānotu afēru.

Sagrozot RSK finanšu rādītājus, tika panākta iespēja veidot tehniskās rezerves mazākā apjomā un nodrošināt maksātspējas normu atbilstoši Apdrošināšanas sabiedrību un to uzraudzības likuma prasībām, tai pat laikā nevērtējot konkrēto darījumu ietekmi ilgākā laika periodā. Faktiski tehniskās rezerves netika izveidotas pietiekamā apmērā, lai apdrošināšanas sabiedrība varētu pilnībā izpildīt savas saistības. Ņemot vērā, ka pārapdrošināšanas aprēķinu grāmatojumi ietekmē pārskata gada peļņas un zaudējumu rezultātu un līdz ar to arī kapitālu un rezerves apjomu, secināms, ka faktiski RSK maksātspējas līmenis bija sasniedzis kritisko robežu jau 2009.gada 1.ceturksnī.

Lai noskaidrotu patiesos lietas apstākļus un arī vainīgos vairāku miljonu afēras īstenošanā, materiāli tika iesniegti izvērtēšanai KNAB un Finanšu un kapitāla tirgus komisijai (FKTK), kas ir sabiedrības darbību uzraugošā institūcija.

Jāatzīmē, ka jau pagājušā gada beigās veiktajā pārbaudē RSK likvidators ir secinājis, ka RSK grāmatvedībā nav reģistrēti vairāki rēķini, grāmatvedībā nav pieejami dokumentu oriģināli, kā arī ir citi pārkāpumi, kas kopumā rada pārliecību par sistemātisku un labi pārdomātu uzņēmuma vērtības mazināšanu.

Atsevišķi jāpasvītro, ka RSK likvidators ir saņēmis informāciju, ka jau šobrīd izvērtēšanai Ekonomikas policijai ir nodoti FKTK veiktās pārbaudes rezultāti par vēl vienu, iespējams, nelikumīgu darījumu, proti, par apdrošināšanas brokera SIA «Trīs A brokers» un RSK darbību.

Pārbaudes rezultāti liecina, ka nav apstiprinājumu tam, ka SIA «Trīs A brokers» būtu piesaistījis RSK klientu SIA «Rīgas satiksme», RSK bijušās amatpersonas ir atbildīgas par RSK finansiāli neizdevīgi noslēgtajiem darījumiem par apdrošināšanas starpniecību un riska administrēšanu un monitoringu un SIA «Trīs A brokers» izrakstīto rēķinu apmaksu, kā arī par citiem iespējamiem pārkāpumiem.