Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

No NĪN atbrīvos arī tās inženierbūves, kuras nevar izmantot saimnieciskajai darbībai

Ar nekustamā īpašuma nodokli (NĪN) netiks apliktas tās inženierbūves, kuras objektīvu iemeslu dēļ nav iespējams izmantot saimnieciskajā darbībā, paredz šodien valdības komitejas akceptētie likuma grozījumi.

Tādējādi komersanti, kuriem pieder šāda veida inženierbūves, tiks pasargāti no papildus izdevumiem nekustamā īpašuma nodokļa veidā par pamatlīdzekļiem, kuri faktiski nepiedalās saimnieciskās darbības procesā un nerada ienākumus, norādījusi Finanšu ministrija.

Šādas likuma izmaiņas patlaban tieši attiektos uz SIA «LatRosTrans» darbību, kurai patlaban jāmaksā milzīgs nodoklis par naftas vadu, kurš saimnieciskajai darbībai netiek izmantots.

Tāpat likumprojekts paredz pienākumu nodokļa maksātājam sniegt informāciju pašvaldībai tikai gadījumos, kad ir notikusi nekustamā īpašuma statusa maiņa un nekustamais īpašums no ar nodokli apliekama objekta kļuvis par neapliekamu vai otrādi - no neapliekama par apliekamu.

2009.gada 1.decembrī Saeima pieņēma grozījumus likumā «Par nekustamā īpašuma nodokli», saskaņā ar kuriem ar 2010.gada 1.janvāri ar nodokli 1,5% apmērā no kadastrālās vērtības paredzēts aplikt arī inženierbūves. Tajā pašā laikā attiecībā uz inženierbūvēm likumā paredzēta virkne izņēmumu.

Saskaņā ar likumu noteikts, ka ar nodokli neapliek vairākas valsts, pašvaldību, valsts vai pašvaldību kapitālsabiedrību un kapitālsabiedrību, kuras sniedz regulējamos sabiedriskos pakalpojumus, īpašumā vai tiesiskajā valdījumā esošas inženierbūves.

Piemēram, dzelzceļus, pilsētas sliežu ceļus, lidlauku skrejceļus, tiltus, estakādes, tuneļus un pazemes ceļus, ostas un kuģojamos kanālus, piestātnes un piestātnes krastmalas, ostu akvatoriju būves, dambjus, akveduktus utt.

Tāpat neapliek fiziskām personām piederošas inženierbūves, kuras neizmanto saimnieciskajā darbībā, autoceļus, ielas un ceļus, vietējas nozīmes ūdenspiegādes cauruļvadus, vietējas nozīmes notekūdeņu cauruļvadus, vietējas nozīmes elektropārvades un sakaru kabeļus.

Attiecībā uz maģistrālajiem naftas cauruļvadiem likums izņēmumus neparedz. Likums neparedz izņēmumus arī attiecībā uz citām inženierbūvēm, kuras objektīvu iemeslu dēļ netiek izmantotas saimnieciskajā darbībā.

Patlaban apzināts viens komersants - «LatRosTrans», kurai pieder inženierbūves (maģistrālie naftas cauruļvadi), kurus objektīvu iemeslu dēļ nav iespējams izmantot saimnieciskajā darbībā, bet likuma izņēmums uz šādām inženierbūvēm neattiecas.

Kā norāda FM, detalizētu aprēķinu nav iespējams veikt, jo informācija par komersantu īpašumā esošām inženierbūvēm (maģistrālie naftas cauruļvadi), kuras nav iespējams izmantot saimnieciskajā darbībā, saņemta tikai no «LatRosTrans».

Piemērojot «LatRosTrans» piederošajām inženierbūvēm likumprojektā paredzēto likuma izņēmumu, 2010.gadā pašvaldību potenciālie ieņēmumi varētu samazināties par apmēram 1,5 miljoniem latu. Tāds pats nodokļa samazinājums attiecībā pret kārtējo gadu tiek prognozēts arī 2011., 2012. un 2013.gadā, pieņemot, ka «LatRosTrans» piederošās inženierbūves arī šajos gados netiks izmantotas saimnieciskajā darbībā.

Likuma nosaka, ka nodokļa maksātājiem ir pienākums līdz katra pirmstaksācijas gada 1.jūlijam sniegt pašvaldībai informāciju par objektiem, kas nav apliekami ar nodokli, un līdz katra taksācijas gada 1.janvārim iesniegtās informācijas precizējumus, ja tādi ir. Savukārt ar Likuma pārejas noteikumiem 2010.gadam minētie termiņi noteikti 1.februāris un 1.jūlijs.

Tā kā pamatinformācija par neapliekamajiem nekustamā īpašuma objektiem, kuri nav apliekami ar nodokli, pašvaldību rīcībā ir, nodokļa maksātāji tiek nevajadzīgi apgrūtināti ar pienākumu katru gadu sniegt pašvaldībai informāciju, kas jau ir pašvaldību rīcībā. Informācijas sniegšana ir nepieciešama tikai gadījumos, kad notikusi nekustamā īpašuma statusa maiņa (ar nodokli neapliekams objekts kļuvis par apliekamu vai otrādi).