Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Birks kategoriski noraida saistību ar iespējamām mahinācijām RSK

Bijušais Rīgas mērs Jānis Birks (TB/LNNK) kategoriski noliedz saistību ar iespējamām finanšu mahinācijām «RSK apdrošināšanas AS» (RSK).

Kā ziņots, Rīgas mērs Nils Ušakovs (SC) šodien preses brīfingā paziņoja, ka, iespējams, ar mahinācijām un finanšu datu manipulācijām no RSK mēģināts izkrāpt vairāk nekā miljonu latu un šāda mēroga rīcība neesot bijusi iespējama bez toreizējās domes vadības zināšanas.

Birks, kurš pagājušā domes sasaukumā bija RSK kapitāldaļu turētājs, aģentūrai LETA norādīja, ka šādu informāciju par domes vadības saistību kategoriski noliedzot, jo tā esot nepatiesa. Vairāk gan Birks varēšot komentēt pēc sīkākas iepazīšanās ar šo lietu.

Materiāli par šo iespējamo krāpšanu šodien nosūtīti Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB), šodien žurnālistus informēja Ušakovs.

Kā liecina informācija, ko sagatavoja RSK likvidators, laika posmā no 2008.gada līdz 2009.gada vidum ir tikuši būtiski sagrozīti sabiedrības finanšu rādītāji, lai slēptu patieso sabiedrības finansiālo stāvokli.

Ušakovs norādīja, ka šāda mēroga rīcība neesot bijusi iespējama bez toreizējās domes vadības zināšanas. Rīgas mērs pastāstīja, ka likvidēšanas procesā bijis iespējams iegūt visu informāciju. «Pašvaldība zaudējusi vismaz miljonu latu,» sacīja Ušakovs.

Informācija, kas ir atklājusies RSK likvidācijas procesā, liekot secināt, ka jau pirms gada RSK ir bijusi uz maksātnespējas robežas un jau pirms gada bija jārisina jautājums par uzņēmuma turpmāko darbību. «Paralēli, iespējams, tika izkrāpti ievērojami pašvaldības līdzekļi, savukārt desmitiem tūkstošu maznodrošināto Rīgas iedzīvotāju tā rezultātā ir radītas problēmas ar veselības apdrošināšanas polišu izmantošanu. Iepazīstoties ar manā rīcībā esošo informāciju, jāsecina, ka šāda veida rīcība nebija iespējama bez augstu tā laika Rīgas domes amatpersonu līdzzināšanas un dati tika sagrozīti apzināti,» teica Ušakovs.

Grāmatvedības datu sagrozīšana ļāvusi uzrādīt maldinošu informāciju par RSK patieso finansiālo stāvokli. Tāpēc 2009.gada sākumā, kad iepriekšējā sasaukuma Rīgas dome skatīja jautājumu par RSK finansiālo stāvokli, tā tikusi apzināti maldināta par situāciju uzņēmumā, situācija tika uzrādīta sliktāka nekā patiesībā.

Rīgas mērs norādīja, ka tādējādi no pašvaldības, iespējams, tika izkrāpti 1,25 miljoni latu, kas 2009.gada 5.jūnijā ar domes lēmumu tika piešķirti RSK pamatkapitāla palielināšanai. «Tas it kā bija nepieciešams RSK finansiālās situācijas stabilizēšanai, kaut gan patiesībā tas nebija nepieciešams,» skaidroja Ušakovs.

Šāda grāmatvedības datu sagrozīšana ļāvusi nepamatoti samazināt uzņēmuma vērtību, kas, ņemot vērā 2009.gada sākumā plānoto uzņēmuma privatizāciju, iespējams, par vairākiem miljoniem būtu mazinājusi pašvaldības ieņēmumus. Visi šie fakti Ušakovam liekot domāt par vērienīgu, labi plānotu afēru.

Sagrozot RSK finanšu rādītājus, tikusi panākta iespēja veidot tehniskās rezerves mazākā apjomā un nodrošināt maksātspējas normu atbilstoši Apdrošināšanas sabiedrību un to uzraudzības likuma prasībām, tai pat laikā nevērtējot konkrēto darījumu ietekmi ilgākā laika periodā. Faktiski tehniskās rezerves netika izveidotas pietiekamā apmērā, lai apdrošināšanas sabiedrība varētu pilnībā izpildīt savas saistības. Ņemot vērā, ka pārapdrošināšanas aprēķinu grāmatojumi ietekmē pārskata gada peļņas un zaudējumu rezultātu un līdz ar to arī kapitālu un rezerves apjomu, secināms, ka faktiski RSK maksātspējas līmenis bija sasniedzis kritisko robežu jau 2009.gada 1.ceturksnī, norāda mērs.

Lai noskaidrotu patiesos lietas apstākļus un arī vainīgos vairāku miljonu afēras īstenošanā, materiāli tika iesniegti izvērtēšanai KNAB un Finanšu un kapitāla tirgus komisijai (FKTK), kas ir sabiedrības darbību uzraugošā institūcija.

Ušakovs atzīmēja, ka jau pagājušā gada beigās veiktajā pārbaudē RSK likvidators ir secinājis, ka RSK grāmatvedībā nav reģistrēti vairāki rēķini, grāmatvedībā nav pieejami dokumentu oriģināli, kā arī ir citi pārkāpumi, kas kopumā rada pārliecību par sistemātisku un labi pārdomātu uzņēmuma vērtības mazināšanu.

«Atsevišķi jāpasvītro, ka RSK likvidators ir saņēmis informāciju, ka jau šobrīd izvērtēšanai Ekonomikas policijai ir nodoti FKTK veiktās pārbaudes rezultāti par vēl vienu, iespējams, nelikumīgu darījumu, proti, par apdrošināšanas brokera SIA «Trīs A brokers» un RSK darbību. Pārbaudes rezultāti liecina, ka nav apstiprinājumu tam, ka SIA «Trīs A brokers» būtu piesaistījusi RSK klientu SIA «Rīgas satiksme», RSK bijušās amatpersonas ir atbildīgas par RSK finansiāli neizdevīgi noslēgtajiem darījumiem par apdrošināšanas starpniecību, riska administrēšanu, monitoringu un SIA «Trīs A brokers» izrakstīto rēķinu apmaksu, kā arī par citiem iespējamiem pārkāpumiem,» informēja mērs.

Kā ziņots, FKTK ir apstiprinājusi RSK likvidācijas procesa plānu un devusi atļauju tā realizācijai. Saskaņā ar plānu RSK uzrunās citus tirgus dalībniekus par viņu ieinteresētību RSK portfeļu pārņemšanā. Atbilstoši FKTK apstiprinātajam likvidācijas procesa plānam RSK jau izsūtījusi vēstules citiem tirgus dalībniekiem, informējot par apdrošināšanas portfeļu pārņemšanas iespējām.

Ņemot vērā situāciju apdrošināšanas nozarē, RSK piesardzīgi vērtē tirgus dalībnieku iespējamo interesi par iespēju pārņemt apdrošināšanas portfeļus, jo īpaši tas attiecināms uz privātpersonu veselības apdrošināšanu, kas pašlaik ir zaudējumus nesoša.

Ja citi tirgus dalībnieki neizrādīs interesi par apdrošināšanas portfeļu pārņemšanu, RSK vērtēs turpmāko rīcību, lai veiksmīgi realizētu pašlikvidācijas procesu, ņemot vērā apdrošināšanas ņēmēju intereses. Uzņēmuma interesēs ir īstenot likvidācijas procesu iespējami saudzīgākā un klientiem optimālākā veidā.