Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Psihoterapeite: pavasaris krīzes māktajiem ir cerību laiks

Sabiedrību var iedalīt divās daļās — tie, kuri krīzi neizjūt un pavasari sagaida kā parasti, un tie, kuriem jāpiedomā par izdevumiem un viņi pavasari sagaida ar cerībām uz labāku dzīvi.

Psihoterapeite Kristīne Veckrāce portālam «Apollo» stāsta, ka materiālās grūtībās nonākušie cilvēki uz pavasari skatās atšķirīgāk nekā citi — ir iespēja ietaupīt, jo kļūst siltāks, tātad mazāk jāmaksā par apkuri, dienas ir garākas — ir iespēja ietaupīt elektrību. Bet tiem, kuriem ir dārzs — drīz varēs rosīties dārzā un mazāk būs jātērē pārtikas iegādei.

«Ikdienas rūpēs nomāktais garastāvoklis traucē izbaudīt pavasari bez rūpju ēnas, tomēr saule un siltums uzlabo arī pesimistiski noskaņoto cilvēku emocionālo stāvokli,» saka speciāliste.

Viņa arī pieļauj, ka ekonomiski grūtais laiks ir ietekmējis cilvēku emocionālo pašsajūtu un attiecības ar līdzcilvēkiem.

Jautāta, kā iedzīvotājiem uzlabot savu emocionālo stāvokli, Veckrāce norāda, ka ir dažas būtiskas lietas, kas noder pat tad, ja ir jāskaita santīmi.

«Iespēju robežās saglabāt sabiedrisko dzīvi, veltīt laiku attiecībām ar tuviniekiem. Ieraujoties un noslēdzoties, varam paši sev izrakt bedri, kurā citiem būs mūs grūti pamanīt. Smagā brīdī meklēt emocionālu atbalstu ir cilvēcīgi un svarīgi pietiekami labas pašsajūtas uzturēšanai. Par laimi šobrīd dienas kļūst gaišākas; gaisma spēj būtiski ietekmēt emocionālo stāvokli. Ja vien iespējams, izvairīties no domām par to, ka nekas nesanāks, nekad nebūs labāk un mēģināt iedvesmot sevi, ka viss vēl nav zaudēts,» iesaka psihoterapeite.

Savukārt cilvēkiem, kuri ir zaudējuši darbu, viņa iesaka laiku veltīt ģimenei vairāk, nekā tas darīts iepriekš. Protams, nav viegli būt priecīgam, ja ir jādomā par ģimenes nodrošināšanas niecīgajām iespējām, jo emocionālo saiti ar tuviniekiem nedrīkst zaudēt nekādā gadījumā, uzskata speciāliste.